Gazprom poprvé od roku 1998 nevyplatí dividendy, akcie firmy prudce oslabily

Ruská plynárenská společnost Gazprom za loňský rok nevyplatí žádné dividendy, jejich výplatu zrušila poprvé od roku 1998. Cena akcií firmy, nad kterou má kontrolu Kreml, se v reakci na oznámení propadla o více než čtvrtinu, informovala dnes agentura Reuters.

Ilustrační fotografie
reklama

"Akcionáři rozhodli, že v současné situaci není vhodné vyplatit dividendy založené na výsledcích roku 2021," uvedl náměstek ředitele Famil Sadygov. "Prioritou Gazpromu je nyní realizace investičního programu, včetně regionální plynofikace Ruska," dodal. Firma se podle něj rovněž musí připravit na topnou sezonu a na placení vyšších daní.

Gazprom hodlá na posílení plynofikace Ruska do roku 2025 vynaložit 526 miliard rublů (zhruba 235 miliard Kč). Ruští zákonodárci teď navíc jednají o zvýšení daně z těžby nerostných surovin.

Rozhodnutí výroční valné hromady akcionářů zvrátilo návrh vedení podniku vyplatit rekordní dividendu 52,53 rublu na akcii. Největším akcionářem Gazpromu je ruský stát, který přímo vlastní 38 procent akcií. Dalších 12 procent akcií drží dva státní podniky, napsal britský list Financial Times (FT).

"Pro akcie Gazpromu je to katastrofa, protože jediným lákadlem pro investory byly v případě této firmy vysoké dividendy," uvedli analytici společnosti Tinkoff Investments. Rozhodnutí nevyplatit dividendy je podle nich pravděpodobně spojeno se snahou ruského ministerstva financí zvýšit příjmy státního rozpočtu.

Zrušení dividend přichází v době zvýšeného napětí kolem dodávek ruského plynu do Evropy, které je důsledkem ruské invaze na Ukrajinu. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má zároveň monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím sítě plynovodů.

Gazprom už letos zastavil dodávky plynu do některých evropských zemí, zdůvodnil to jejich odmítnutím požadavku na platby v rublech. V květnu rovněž oznámil, že už nebude moci vyvážet plyn do Evropské unie potrubím Jamal přes Polsko. Důvodem jsou polde firmy sankce, které Rusko zavedlo proti firmě EuRoPol GAZ, jež vlastní polskou část plynovodu Jamal.

Tento měsíc Gazprom výrazně omezil dodávky plynovodem Nord Stream 1 do Německa, což zdůvodňuje zpožděním při opravě zařízení firmy Siemens Energy. Německý ministr hospodářství Robert Habeck ale toto omezení dodávek už dříve označil za politicky motivovaný krok, kterým se Rusko snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu.

Témata: Gazprom | akcie | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky