Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropské firmy pohlížejí s velkými obavami na nový hospodářský kurz Číny

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Evropské firmy pohlížejí s velkými obavami na nový hospodářský kurz čínské vlády. Sice mají stále rekordní tržby i zisky, starosti jim ale dělá možný obrat Číny dovnitř a ruku v ruce s ním další omezení zahraničních podniků na jejím trhu. Dnes to podle agentury DPA řekl v Pekingu prezident Hospodářské komory Evropské unie v Číně Jörg Wuttke, když prezentoval její každoroční zprávu.

"Na první pohled se zdá, že v Říši středu je všechno v pořádku,“ řekl Wuttke. Mnohé evropské firmy dosahují rekordních tržeb a zisků a v krátkodobý výhled je celkově pozitivní. Existují ale "znepokojivé signály“ že se Čína stále více obrací dovnitř. "Tato tendence vyvolává značné pochybnosti o budoucím růstu země,“ pokračoval prezident komory.

V březnu schválil pekingský Národní lidový kongres, tedy obdoba parlamentu, plán na příštích pět let. Příští kurz má za cíl "snížit závislost na zbytku světa a případně dosáhnout vysokého stupně soběstačnosti". Zároveň má Čína hledat cesty, jak "vyloučit zahraniční firmy z trhu a zvláště ze strategických odvětví".

To by se zvlášť dotklo firem z oblasti rozvinutých technologií. S obavami komora sleduje i pokračující snahu čínského vedení o kontrolu dynamického soukromého sektoru. Ta se v uplynulých měsících dotkla i domácích technologických koncernů, internetového prodeje, finančních služeb, herního sektoru, nemovitostí i zábavního a vzdělávacího průmyslu.

Prezident Si Ťin-pching říká, že chce blahobyt pro všechny. Kritici ale varují před novou kulturní revolucí, která přinesla velký chaos.

Současný kurz je špatný nejen pro zahraniční společnosti, které chtějí v Číně vydělávat peníze, ale také pro samotnou čínskou ekonomiku, zdůraznila komora. Peking pak vyzvala, aby pokračoval v duchu plánu reforem a otevření z roku 1978.

Témata:  Čína Evropa ekonomika

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.