Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Devět z deseti lidí má předsudky vůči ženám, tvrdí zpráva OSN

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zaujatost vůči ženám je ve společnosti stejně zakořeněná jako před deseti lety a pokrok ve zrovnoprávňování se zastavil.

Napsal to list The Guardian s odkazem na dnešní zprávu Rozvojového programu OSN (UNDP), podle které má předsudky vůči ženám devět z deseti lidí bez ohledu na jejich pohlaví.

Polovina lidí v 80 zkoumaných zemích, mizi nimiž bylo i Česko, věří, že muži jsou lepšími politickými vůdci. Vyplynulo to z takzvaného indexu genderových sociálních norem, podle nějž se také 40 procent lidí domnívá, že muži jsou lepšími obchodními manažery, a čtvrtina věří, že je oprávněné, aby muži bili své ženy.

Důsledkem předsudků jsou překážky pro ženy v politice, podnikání a práci, jakož i rušení a porušování jejich práv, uvedli autoři zprávy. Navzdory tomu, že ženy jsou vzdělanější a kvalifikovanější než kdykoli předtím, je mezi nimi a muži 39procentní platový rozdíl, vyplynulo také ze zprávy.

Tyto údaje z dat shromážděných v letech 2017 až 2022 se příliš nezměnily oproti předchozí zprávě zveřejněné v roce 2020, která využívala údaje z let 2005 až 2014.

"Je to skutečně alarmující a vysvětluje to, proč je svět ztracen na cestě k dosažení rovnosti žen a mužů do roku 2030," uvedla Anam Parvezová z britské pobočky humanitární organizace Oxfam. "V roce 2021 se každá pátá žena vdala před dovršením 18 let, 1,7 miliardy žen a dívek žije z méně než 5,5 dolaru (121 Kč) na den a ženy na celém světě stále vykonávají třikrát více neplacené péče a domácí práce než muži," dodala.

K překonání zakořeněných předsudků je zapotřebí "vědomého úsilí a silného odhodlání ze strany všech úrovní společnosti", uvedla profesorka specializující se na genderově podmíněné násilí na Mnichovské univerzitě Heidi Stöcklová. Například v Bangladéši ale zaznamenala určitý pokrok, v zemi se zvyšuje vzdělanost žen, které jsou nyní také více zastoupeny v politice a hospodářství.

"Zažili jsme vážný odpor a ústup od ženských práv, především v Afghánistánu, ale také v západním světě se zvolením Donalda Trumpa nebo v Jižní Koreji, kde byl nedávno zvolen antifeministický prezident," uvedla Stöcklová. "Naději mi dává to, že mladší část populace tento ústup většinově zjevně nesnáší a usiluje o rovnoprávnou společnost," dodala.

Zpráva vyzývá k lepšímu uznání ekonomického přínosu žen pro společnost, včetně neplacené práce, k přijetí zákonů a opatření zajišťujících jejich účast na politice a k větší aktivitě v boji proti stereotypům.

Témata:  ženy muži OSN lidé

Související

Aktuálně se děje

15. října 2024 18:09

České školství se mění: Od roku 2025 se zavádí nový obor všeobecné lyceum

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Česká inspekce životního prostředí si posvítí na těžaře z Turówa

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje, zda těžba v uhelném dole Turów na česko-polské hranici způsobuje ekologickou újmu kvůli dlouhodobému úbytku vody na české straně hranice. Nově ČIŽP do řízení zahrnula také polskou těžařskou společnost PGE. Provozovateli dolu inspekce oznámila, že je účastníkem řízení, a že právě po něm by případně mohla česká strana požadovat prevenci a nápravu ekologické újmy způsobené těžbou. Umožňuje jí to zákon o předcházení ekologické újmě.