Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi drží své peněženky zavřené už osm měsíců

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Komentář Tomáše Volfa: Tržby maloobchodníků v ČR za prosinec meziročně klesly o 7,3 %, což představuje výrazné zklamání a už osmý měsíc v řadě, kdy Češi utrácejí méně než před rokem. Meziměsíčně šly útraty Čechů dolů o 0,7 %.

Specializovaným prodejnám klesly meziročně tržby napříč odvětvími, jediným typem obchodu, kde tržby rostly jsou nespecializované prodejny s převahou potravin neboli klasické supermarkety, těm tržby vzrostly o 10,2 %. 

Fenomén snížení útrat není otázka jen českých spotřebitelů, ale stejný obrázek vidíme prakticky ve všech zemích. Tempo zdražování u nás sice polevuje, ale ceny jdou stále nahoru, jen pomaleji.

Důvody pro slabou poptávku domácností i firem jsou především vysoké ceny a také nejistota z toho, co přijde. Obava o budoucí příjmy v situaci, kdy spotřebitelé slyší, že nezaměstnanost bude stoupat, je logická a Češi se chovají správně když racionalizují své výdaje a nákupy dražších věcí odkládají.

ČNB drží svou základní sazbu na 7 %, což je úrok, který odrazuje řadu spotřebitelů od pořizování si věcí na úvěr.

Domácí spotřebitelé drží svou spotřebu na uzdě i v oblasti potravin, u kterých meziročně klesly tržby o 10,2 %. U nepotravinářského sortimentu to bylo „jen“ o 7,5 %.

Témata:  komentář ekonomika Peníze

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:25

Valorizace důchodů 2025: První prognózy naznačují očekávané navýšení

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.