Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

BREXIT: Zájem Britů o byznys v Česku dále klesá

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Zájem britských podnikatelů o byznys v Česku s blížícím se brexitem dále klesá. V ČR aktuálně podniká 4694 firem s britskými vlastníky, o pět procent méně než v roce 2018. Objem britského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem je ale na maximu, vyplývá z dat poradenské firmy Bisnode. Do konce října 2019, kdy by měla Velká Británie opustit EU, zbývá zhruba šest týdnů.

"Britské firmy v ČR nejrychleji přibývaly těsně před a po referendu o brexitu, tedy v období, kdy se podnikatelé připravovali na možné následky rozhodnutí vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Historického maxima bylo dosaženo v březnu loňského roku a od té doby počet firem s britskými vlastníky téměř kontinuálně klesá," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Na druhou stranu se od letošního března skokově zvýšil objem britského kapitálu upsaný v základním jmění. Příliv kapitálu o 11,6 miliardy korun obstarala změna vlastníka společnosti Liberty Ostrava (dříve Nová huť, resp. ArcelorMittal Ostrava) z lucemburské ArcelorMittal S.A. na britskou Liberty Ostrava Limited. Nebýt této transakce, odešel by kapitál o téměř miliardu," dodala Štěpánová.

Britský premiér Boris Johnson slíbil, že do konce října vyvede Británii z Evropské unie, a to v případě potřeby i bez dohody s EU. Britský parlament nicméně nedávno schválil zákon, který odchod z EU bez dohody prakticky vylučuje.

Témata:  Brexit Česko Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.