Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

BREXIT: Právník chce zabránit Johnsonovi, aby předložil dohodu parlamentu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Britský právník Jolyon Maugham, který je bojovníkem proti brexitu, oznámil, že má v plánu zabránit vládě, aby případnou brexitovou dohodu předložila parlamentu. Jak dnes Maugham uvedl, chce u soudu podat žalobu kvůli tomu, že dohoda o odchodu země z EU je podle něj v rozporu s britským daňovým právem.

Maugham slavil už v minulosti v podobném řízení úspěch. Patřil totiž mezi ty, kdo stáli za stížností proti zářijovému přerušení práce britského parlamentu. Soud tehdy stěžovatelům vyhověl a rozhodl, že přestávka v zasedání je nezákonná.

"Mám v úmyslu podat žalobu, která by přiměla soud vydal příkaz zabraňující vládě předložit dohodu o odchodu z EU ke schválení parlamentu. Očekáváme, že žalobu podáme zítra a soud se jí bude zabývat v pátek," napsal britský právník na twitteru.

Britský premiér Boris Johnson dnes na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU původně chtěly mít již dnes hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

V sobotu se má mimořádně sejít britský parlament; na schůzi by poslanci mohli schvalovat upravený text dohody, nebo hlasovat o nedůvěře vládě. Jestliže nebude rozhodnuto o odkladu, měla by Británie z Evropské unie odejít 31. října.

Témata:  Brexit Boris Johnson Velká Británie EU

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:28

České stavebnictví se propadá. Ničí ho přílišná byrokracie

„Stavět v České republice je drahé, zdlouhavé a administrativně náročné. To může odrazovat velké zahraniční investory i české domácnosti, aby se pouštěli do nových projektů. Navíc stavebnictví nadále zatěžují stále relativně vysoké úrokové sazby a nedostatek pracovních sil,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Daří se vládě ozdravovat veřejné finance? Detailní pohled na čísla

Hospodaření státního rozpočtu – tedy to, za které odpovídá vláda – bylo letos v prvním pololetí nejlepší od roku 2019. Pololetní schodek vládního hospodaření je totiž nominálně nižší než v letech 2020 až 2023, necelých 180 miliard korun. Přesto veřejný dluh narůstá za vlády premiéra Petra Fialy zhruba stejně rychle jako za covidu. I když mezitím stouply daně a odvody, nejen v rámci konsolidačního balíčku. Jak to jde dohromady? A plní současná vláda svůj předvolební slib konsolidace veřejných financí?