Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

BREXIT: Právník chce zabránit Johnsonovi, aby předložil dohodu parlamentu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Britský právník Jolyon Maugham, který je bojovníkem proti brexitu, oznámil, že má v plánu zabránit vládě, aby případnou brexitovou dohodu předložila parlamentu. Jak dnes Maugham uvedl, chce u soudu podat žalobu kvůli tomu, že dohoda o odchodu země z EU je podle něj v rozporu s britským daňovým právem.

Maugham slavil už v minulosti v podobném řízení úspěch. Patřil totiž mezi ty, kdo stáli za stížností proti zářijovému přerušení práce britského parlamentu. Soud tehdy stěžovatelům vyhověl a rozhodl, že přestávka v zasedání je nezákonná.

"Mám v úmyslu podat žalobu, která by přiměla soud vydal příkaz zabraňující vládě předložit dohodu o odchodu z EU ke schválení parlamentu. Očekáváme, že žalobu podáme zítra a soud se jí bude zabývat v pátek," napsal britský právník na twitteru.

Britský premiér Boris Johnson dnes na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU původně chtěly mít již dnes hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

V sobotu se má mimořádně sejít britský parlament; na schůzi by poslanci mohli schvalovat upravený text dohody, nebo hlasovat o nedůvěře vládě. Jestliže nebude rozhodnuto o odkladu, měla by Británie z Evropské unie odejít 31. října.

Témata:  Brexit Boris Johnson Velká Británie EU

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:32

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

27. března 2025 14:02

Sociální superdávka schválena: Osaměle žijící lidé a samoživitelé přijdou o tisíce kvůli vládní reformě sociálních dávek

Osaměle žijící lidé a samoživitelé budou patřit k největším poraženým vládní reformy sociálních dávek, kterou ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Podle analýzy agentury PAQ Research klesne podpora pro jednotlivce o více než 3750 korun měsíčně, samoživitelky přijdou téměř o 1800 korun. Odborníci proto doporučují upravit životní minimum, aby se zmírnily negativní dopady reformy.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy