Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pracující Češi odvádí do státní kasy obrovské peníze. V důchodu se o ně stát nepostará!

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

O své důchody se musíme postarat především sami. Česko již propáslo ten správný čas na realizaci penzijní reformy, budoucí senioři tedy musí počítat s výrazně nižším státním důchodem.

Podle ekonomů by lidé neměli spoléhat na finanční zajištění ve stáří na stát a měli by spořit na důchod jak sobě, tak svým dětem. 

Tři čtvrtiny rodičů svým ratolestem spoří. Nejčastěji volí některé z finančních produktů zaměřených na děti (55 %). Jen velmi málo rodičů ale svým dětem dává stranou více než tisícikorunu měsíčně, vyplývá z průzkumu ČSOB Penzijní společnosti.

Celých 37 % rodičů svým dětem ukládá peníze v hotovosti, jen 35 % respondentů využívá nějaký finanční produkt. Mezi těmito rodiči vede stavební spoření, které volí 56 % respondentů, 32 % dotázaných posílá dětem peníze na spořicí účet a 25 % rodičů založilo dětem životní pojištění. Doplňkové penzijní spoření pro děti má sjednáno 8 procent rodičů, kteří pro své dítě spoří.

Jaké spořicí produkty pro své děti využíváte?

„Více než polovina rodičů uvádí, že jsou pro ně zajímavé produkty, u kterých mohou využít státní příspěvek, což doplňkové penzijní spoření pro děti rozhodně splňuje. Z našich dat vyplývá, že rodiče spoří v průměru 470 Kč měsíčně. Penzijní spoření ale pro své děti využívá zatím poměrně málo lidí, a to chceme změnit,“ uvedla Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti. Hlavním důvodem, proč „spořící“ rodiče penzijní spoření pro děti nemají, je především využívání jiného finančního produktu (43 % dotázaných), nebo fakt, že o něm dosud neslyšeli (3 z 10 respondentů).

Výhled do budoucna přitom podle Martina Kupky, hlavního ekonoma ČSOB, není právě nejoptimističtější. „Lidé v Česku na finanční zajištění ve stáří příliš nemyslí a stále se ve velké míře spoléhají na stát. Česko přitom již propáslo ten správný čas na realizaci penzijní reformy, budoucí senioři tedy musí počítat s výrazně nižším státním důchodem. Realita je zkrátka taková, že se o své důchody musíme postarat především sami. A čím dříve začneme spořit na stáří i svým dětem, tím lépe pro ně,“ upozornil Martin Kupka. Čtvrtina rodičů přitom svým dětem vůbec nespoří. Více než polovina (52 %) z nich to vysvětluje tím, že na spoření pro děti nemají peníze. Druhým nejčastějším důvodem je podle rodičů zatím nízký věk dítětě (19 %).

Další průzkum skupiny ČSOB ukázal, že polovina rodin by měla problém zaplatit nenadálý výdaj přes 10 tisíc korun, protože nemají dostatečně velkou rezervu. „Když rodiče sami nemají peníze, nemohou ani spořit svým dětem. Jsou rádi, že pokryjí základní potřeby. Musím říct, že tíživé sociální situace v souvislosti s financemi jsou jedním z častých důvodů, proč lidé využívají služeb Rodičovské linky. Potřebují se svěřit a poradit, jak dál,“ uvedla Kateřina Lišková, vedoucí online služeb Linky bezpečí, která provozuje i Rodičovskou linku.

Témata:  lidé důchody děti spoření CZK

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy