Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace na trhu práce je extrémně napjatá. Rvačka o lidi bude pokračovat

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Přestože v únoru ještě na trhu práce působí nepříznivá sezónnost, podíl nezaměstnaných se po dvou měsících, kdy si dal krátkou pauzu, znovu snížil. Přepsal tak další rekord, když se dostal na 3,7 % a překonal tak i tržní očekávání. Počet volných pracovních míst i nadále roste, když také vytvořil nový rekord, informuje Viktor Zeisel z Komerční banky.

Volných pracovních pozic bylo necelých 240 tis. Tento počet se velmi blíží počtu dosažitelných nezaměstnaných. Těch v únoru bylo necelých 258 tis. To jen potvrzuje, že situace na trhu práce je extrémně napjatá. To se ukáže i zítra na statistice průměrné mzdy za závěrečné čtvrtletí loňského roku, kde očekáváme výrazný nárůst i díky proběhlému zvýšení platů ve státní sféře. Dnešní čísla navíc ukazují, že i na začátku roku ekonomika roste a potřebuje zaměstnávat stále více lidí.

Od března začnou podíl nezaměstnaných tlačit dolů i sezónní faktory. Na své minimum by se měl dostat v podzimních měsících, kdy očekáváme, že se přiblíží k 3% hladině. Jeho průměr by letos měl činit 3,3 % po loňských 4,1 %.

Témata:  lidé nezaměstnanost práce firmy zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

6. dubna 2025 16:05

Elon Musk vrazil Trumpovi kudlu do zad... Miliardář chce otevřít hranice a zrušit cla mezi EU a USA

Elon Musk překvapil prohlášením, že by mezi Spojenými státy a Evropou nejraději zrušil veškerá cla a umožnil volný pohyb. Šéf Tesly a SpaceX to řekl na kongresu italské Ligy, čímž se dostal do ostrého rozporu s aktuální politikou prezidenta Donalda Trumpa, jenž tento týden oznámil zavedení 20procentních cel na zboží z EU. Média proto mluví o „zradě“ ze strany Trumpova poradce.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.