Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spotřební daň u CNG se letos zdvojnásobila. Jak mohou podnikatelé zdražení kompenzovat?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Stát od ledna navýšil spotřební daň u stlačeného zemního plynu (CNG) na dvojnásobek. Z původní 1 Kč/kg tak daň vzrostla na 2 Kč/kg. Ve srovnání s cenou a zdaněním tradičních ropných paliv však lze na CNG stále uspořit asi polovinu nákladů. Zdražení o korunu mohou navíc podnikatelé eliminovat vyšší 2korunovou slevou, kterou lze od listopadu u některých CNG karet využívat.

Do konce roku 2017 činila sazba spotřební daně na CNG 68,40 Kč/MWh spalného tepla, tedy zhruba 0,72 Kč/m3. Od 1. 1. 2018 se sazba zvyšuje na dvojnásobek, tudíž na asi 1,44 Kč/m3. Při porovnání se spotřebními daněmi u benzínu, kde zaplatíme státu za každý litr 12,84 Kč, a nafty, kde činí spotřební daň 10,95 Kč/l, se však stále jedná o výrazné daňové zvýhodnění. „Cena za litr tradičních paliv se v lednu pohybuje v průměru těsně pod 30 korunami u nafty a u Naturalu se blíží i 31 korunám. Naproti tomu metr krychlový CNG stojí v průměru mezi 17 a 18 korunami, takže potenciální úspora na palivu se s CNG jen mírně vzdálila od obvyklých 50 %,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám kromě tankovacích karet poskytuje i karty na nákup CNG.

Výhody CNG pohonu více pocítí podnikatelé. Kromě toho, že sazba silniční daně je pro vozy s největší povolenou hmotností do 12 tun nulová, s využitím karet pro odběr CNG lze čerpat slevu na každý kilogram paliva. Vyjádříme-li aktuální zvýšení spotřební daně u CNG v přepočtu na běžně uváděné kilogramy, od ledna 2018 si za kilogram CNG připlatíme nově 2 Kč namísto loňské 1 Kč. O stejnou částku si však lze kilogram CNG zlevnit. „V loňském roce výrazně vzrostly odběry CNG prostřednictvím námi poskytovaných CNG karet. Díky tomu bylo možné v listopadu zdvojnásobit slevu jejich držitelům na 2 koruny z každého kilogramu,“ dodává Damir Duraković.

Témata:  zemní plyn daně CZK

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy