Kalousek: Česko ještě o půjčce MMF nerozhodlo! Ostatní jsou lži!

Česko na telekonferenci ministrů financí EU podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) jednoznačně řeklo, že vláda dosud nerozhodla o tom, zda půjčí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) prostředky na pomoc při stabilizaci eurozóny. Kalousek to v pondělí uvedl exkluzivně pro agenturu Mediafax.

660

Podle agentury AFP lucemburský premiér Jean - Claude Juncker, šéf tzv. Eurogroup, v pondělí oznámil, že Česko a další tři země, kde se neplatí eurem, naznačily, že poskytnou půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu. Tato půjčka má pomoci stabilizovat eurozónu otřesenou dluhovou krizí.

"Čtyři státy mimo eurozónu naznačily svou ochotu podílet se na posílení zdrojů měnového fondu," prohlásil Juncker po telekonferenci ministrů financí Evropské unie. AFP píše, že to jsou Česko, Dánsko, Polsko a Švédsko.

S vyjádřením ohledně ČR ale ministr financí nesouhlasí. "Na dnešní telekonferenci ministerstvo financí jednoznačně informovalo, že česká vláda dosud nerozhodla o tom, zda se připojí (k půjčce MMF - pozn. red.), nebo nepřipojí. To znamená, že informace, které se začaly objevovat, že vydáme ty prostředky, prostě není relevantní," uvedl pro agenturu Mediafax Kalousek.

"V našem případě je to naprostý nesmysl," upozornil Kalousek. "Já věřím tomu, že Juncker to posouvá tam, kde to chce mít," řekl dále český ministr financí.

"Neřekli jsme jasné ne, ale také jsme neřekli ano. To je prostě nesmysl," zdůraznil český ministr financí.

Podle něj Česko není pod žádným časovým tlakem ohledně rozhodnutí o případné půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu. "Nejsme pod žádným časovým tlakem. Ten mandát je dobrovolný. Já si nyní nedovolím určovat termín. My chceme rozhodnout dobře, nechceme rozhodovat stachanovsky během dvou tří dnů," dodal závěrem pro agenturu Mediafax Kalousek.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky