Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britové vidí rozpad EU jako nezastavitelný

Britové vidí rozpad EU jako nezastavitelný

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Odmítavý postoj britského premiéra Davida Camerona ke změnám smlouvy o EU schvaluje 62 procent Britů, vyplývá z průzkumu deníku Daily Mail. List Sunday Express píše, že "konec Evropské unie je nezastavitelný".

V průzkumu deníku Daily Mail se celých 48 procent respondentů vyslovilo pro to, aby Velká Británie Evropskou unii opustila. Třiatřicet procent lidí odpovědělo, že by měli Britové zůstat a 19 procent nemá na věc jasný názor. Celých 66 procent respondentů si přeje o setrvání Británie v EU uspořádat referendum. Podle deníku Daily Mail si mnozí Britové myslí, že Německo získalo na summitu příliš velkou moc.

Sunday Express píše, že Cameron nyní čelí "nezastavitelnému" hnutí volajícímu po referendu.

"Uvědomí si (Francie a Německo), že jsme největší přispěvovatelé do evropského rozpočtu, a budeme zpět u jednacího stolu. Myslím, že směřujeme k referendu o evropských záležitostech. Nevím, jak bychom se mu mohli vyhnout, a já se mu ani vyhnout nechci," řekl britský poslanec z řad konzervativců Chris Heaton-Harris. Jeho kolega George Eustice dodal, že Evropa "čelí konci hry a možnému roztavení".

Témata:  EU Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.