Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senátoři podali ústavní žalobu kvůli snížení odměn soudních exekutorů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Neformální uskupení „Exekutoři proti teritorialitě“ vítá a podporuje iniciativu skupiny senátorů, která dnes podala ústavní stížnost směřující k části novely vyhlášky ministerstva spravedlnosti o odměňování soudních exekutorů.

Ta vstoupila v účinnost dne 1. dubna 2017 a v praxi znamenala snížení tarifu (odměny)  u vymáhaných pohledávek do 20 tisíc korun o celou třetinu. Ministr spravedlnosti tuto vyhlášku podepsal navzdory celé řadě odborných připomínek a varování, ať už ze strany Exekutorské komory ČR, tak některých ministerstev, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a dalších orgánů.

Také uskupení Exekutoři proti teritorialitě, které sdružuje na dvě desítky převážně velkých exekutorských úřadů, varovalo už dříve před negativními dopady snížení tarifu na exekutorský stav. Za hlavní nebezpečí tehdy exekutoři označili, stejně jako dnes skupina senátorů, reálné ohrožení vymahatelnosti práva v České republice. „Situace, do které nás ministerstvo spravedlnosti dostalo, může být v blízké budoucnosti kritická. Už před snížením tarifu jsme se potýkali s tím, že zatímco nám přibývají povinnosti a s tím rostou náklady, náš tarif se za 15 let nezměnil. Pak ale místo zvýšení přišlo snížení tarifu o třetinu. Naše ministerstvo nás tak místo podpory dostalo do ještě větších problémů,“ vysvětluje po dvou a půl měsících účinnosti nové vyhlášky JUDr. Ondřej Mareš, soudní exekutor z Litoměřic a jeden z mluvčích platformy Exekutoři proti teritorialitě.

Jeho slova potvrzuje také další ze soudních exekutorů sdružených v neformálním uskupení - Mgr. René Mohyla z Přerova: „Máme stále více administrativy a povinností včetně soudní agendy, zajišťujeme natáčení mobiliárních exekucí, zvyšuje se nájemné, rostou ceny pohonných hmot, leasingů, hypoték, IT techniky. A my samozřejmě teď nemůžeme přijít za dodavateli a říct: pardon, pan ministr nám snížil o třetinu odměny, snižte nám o třetinu vaše ceny. A stejně tak nemůžeme snížit mzdy našim zaměstnancům. Na trhu práce se navíc brzy staneme zcela nekonkurenceschopní, u soukromé sféry platově, u státní sféry nesrovnatelnou měrou odpovědnosti, kterou naši zaměstnanci mají.“

Soudní exekutoři z platformy dále upozorňují na fakt, že zatímco jim se odměny snižují a nároky na ně rostou, tak náklady na platy soudců a dalších zaměstnanců justice se rok od roku zvyšují. Navíc celý provoz soudní soustavy je hrazen ze státního rozpočtu, soudní exekutoři si veškeré náklady spojené s jejich činností hradí sami. Obrovský rozdíl je pak také v odpovědnosti za škodu. Soudci totiž odpovídají za škodu do výše čtyřapůlnásobku platu, zatímco exekutoři jsou odpovědni celým svým majetkem.

„Současný trend je opravdu alarmující. Dlouhodobě se potýkáme s tím, že jsou soudní exekutoři veřejností vnímáni negativně. Je ale zarážející, když toho využívají politici ke zvýšení svojí vlastní popularity. A je smutné, když zrovna ministr spravedlnosti řekne, že kdyby se počet soudních exekutorů snížil o polovinu, nic by se nestalo. Každý rok narůstá počet neskončených exekucí o 250 tisíc. V roce 2016 svou činnost ukončilo 14 soudních exekutorů a v současnosti je více než 20 neobsazených exekutorských úřadů. Pokud se situace nebude řešit, a bude se naopak ještě více znemožňovat výkon činnosti soudních exekutorů, vymahatelnost pohledávek v České republice bude významně ohrožena,“ uzavírá JUDr. Ondřej Mareš.

Témata:  exekuce Exekutorská komora ČR soudy

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:57

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zájem o brigádníky letos poklesl

Zájem firem o brigádníky a sezónní pracovníky letos ve srovnání s předchozími lety poklesl. Zatímco ještě vloni nabídka letních brigád převyšovala poptávku ze strany uchazečů, tohle léto se podobná situace neočekává. Když už se nějaká nabídka objeví, jedná se ve valné většině případů o manuální práci. Uchazeči ovšem nejčastěji preferují brigády v kanceláři. Mzdové ohodnocení se podle dat personální agentury Grafton Recruitment oproti loňskému roku nezměnilo, dle novely zákoníku práce však brigádníci mohou získat nárok na dovolenou.