Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

dTest: Zjistěte si, zda je vaše cena plynu výhodná

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Cenu elektřiny a plynu tvoří několik položek. Část ceny regulovanou státem nemůže dodavatel ovlivnit. Neregulovaná část ceny pak vychází z obchodního rozhodnutí dodavatele. Chcete-li zjistit, zda je vaše cena plynu výhodná, můžete vyjít i z  indikativních cen plynu vyhlašovaných čtvrtletně Energetickým regulačním úřadem. Ty sice nejsou závazné, mohou však posloužit jako argument pro vyjednání lepší ceny.

Regulovaná část ceny je stanovena cenovým rozhodnutím, které každý rok vydává k 30. listopadu Energetický regulační úřad. Tato část ceny je vždy pro všechny obchodníky v daném roce stejná a není zde prostor pro slevu. Neregulovaná část ceny je složena z ceny za komoditu (silovou elektřinu, zemní plyn) a z dalších částí, jejichž výši stanovuje dodavatel na základě svého obchodního rozhodnutí.

„I když se zdá být logické, že dodavatel vychází při určení neregulované části z ceny, za kterou sám elektřinu či plyn nakoupil, nemusí tomu tak být. Na lepší ceny se snaží dodavatel zpravidla nalákat nové zákazníky. Svým dlouholetým zákazníkům se smlouvou na dobu neurčitou výhodnější cenu zpravidla nabídne, až když chtějí odejít ke konkurenci,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. A dodává: „Tato praxe se potvrdila i v průběhu hromadné změny dodavatele, kterou jsme v loňském roce uspořádali. U smluv na dobu určitou přesahující jeden rok se přitom může fixní cena, která se zdála být na začátku výhodná, ukázat jako vysoká vzhledem k pozdějšímu vývoji cen.“

Energetický regulační úřad zveřejnil nyní již podruhé takzvané indikativní ceny plynu. Jedná se o výši neregulované části ceny plynu, kterou považuje Energetický regulační úřad za přiměřenou. „Indikativní ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem nejsou závazné, ale pouze informativní. Objevují se sice úvahy, že by marže dodavatelů energií měly být regulovány, jako je tomu například na Slovensku, ale zatím platí, že je zcela na dodavateli, jakou cenu nabídne. Indikativní ceny však mohou sloužit jako argument, aby vám stávající dodavatel dal lepší cenu,“ uvádí Zelený a dodává: „Pokud vám dodavatel lepší cenu nenabídne, můžete se poohlédnout po jiném dodavateli a jeho nabídku opět porovnat s indikativními cenami plynu. Bohužel pro elektřinu tyto indikativní ceny Úřad nevyhlásil.“

Témata:  dTest energetika

Související

Aktuálně se děje

11. září 2024 11:54

Svět vzpomíná na 11. září: 23 let od tragédie, která si vyžádala tisíce životů

Od nejničivějšího teroristického útoku v historii, při němž dvě letadla narazila do budov Světového obchodního centra, dnes uplynulo 23 let. "Dvojčata", jak se mrakodrapům přezdívalo, se po útoku zřítila k zemi, a pohřbila tisíce lidí. Další tisíce lidí kvůli útoku vážně onemocněly.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.