Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

dTest: Zjistěte si, zda je vaše cena plynu výhodná

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Cenu elektřiny a plynu tvoří několik položek. Část ceny regulovanou státem nemůže dodavatel ovlivnit. Neregulovaná část ceny pak vychází z obchodního rozhodnutí dodavatele. Chcete-li zjistit, zda je vaše cena plynu výhodná, můžete vyjít i z  indikativních cen plynu vyhlašovaných čtvrtletně Energetickým regulačním úřadem. Ty sice nejsou závazné, mohou však posloužit jako argument pro vyjednání lepší ceny.

Regulovaná část ceny je stanovena cenovým rozhodnutím, které každý rok vydává k 30. listopadu Energetický regulační úřad. Tato část ceny je vždy pro všechny obchodníky v daném roce stejná a není zde prostor pro slevu. Neregulovaná část ceny je složena z ceny za komoditu (silovou elektřinu, zemní plyn) a z dalších částí, jejichž výši stanovuje dodavatel na základě svého obchodního rozhodnutí.

„I když se zdá být logické, že dodavatel vychází při určení neregulované části z ceny, za kterou sám elektřinu či plyn nakoupil, nemusí tomu tak být. Na lepší ceny se snaží dodavatel zpravidla nalákat nové zákazníky. Svým dlouholetým zákazníkům se smlouvou na dobu neurčitou výhodnější cenu zpravidla nabídne, až když chtějí odejít ke konkurenci,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. A dodává: „Tato praxe se potvrdila i v průběhu hromadné změny dodavatele, kterou jsme v loňském roce uspořádali. U smluv na dobu určitou přesahující jeden rok se přitom může fixní cena, která se zdála být na začátku výhodná, ukázat jako vysoká vzhledem k pozdějšímu vývoji cen.“

Energetický regulační úřad zveřejnil nyní již podruhé takzvané indikativní ceny plynu. Jedná se o výši neregulované části ceny plynu, kterou považuje Energetický regulační úřad za přiměřenou. „Indikativní ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem nejsou závazné, ale pouze informativní. Objevují se sice úvahy, že by marže dodavatelů energií měly být regulovány, jako je tomu například na Slovensku, ale zatím platí, že je zcela na dodavateli, jakou cenu nabídne. Indikativní ceny však mohou sloužit jako argument, aby vám stávající dodavatel dal lepší cenu,“ uvádí Zelený a dodává: „Pokud vám dodavatel lepší cenu nenabídne, můžete se poohlédnout po jiném dodavateli a jeho nabídku opět porovnat s indikativními cenami plynu. Bohužel pro elektřinu tyto indikativní ceny Úřad nevyhlásil.“

Témata:  dTest energetika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.