Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaká je budoucnost Velké Británie po brexitu?

Tower Bridge, Velká Británie
Tower Bridge, Velká Británie
Foto: Pixabay

Panelová diskuze na britské ambasádě nastínila možné scénáře pro ekonomiku. Britská obchodní komora uspořádala ve spolupráci se společností PwC panelovou diskuzi, jež se zabývala možnými důsledky rozhodnutí Velké Británie vystoupit z Evropské unie. Odpoledního programu na britské ambasádě se zúčastnila řada odborníků v čele s velvyslankyní Velké Británie v České republice Jan Thompson.

Přes 40 hostů z řad generálních ředitelů přijalo pozvání na symbolický „čaj o páté“, jenž byl zaměřen nejen na krátkodobé a dlouhodobé dopady brexitu, ale také na konkrétní důsledky brexitu plynoucí pro britské společnosti v České republice. Hlavními řečníky byli kromě britské velvyslankyně také Petr Karel, Managing Partner London Market a člen představenstva BCC, Miloš Bartošek, Strategist a Macroeconomist v Strategy& v Londýně (součást skupiny PwC), a Michael Mullen, Senior Partner v PwC Legal.

Jan Thompson hovořila o strategii vlády, Petr Karel hodnotil brexit z pohledu firmy ve Velké Británii a zástupci z PwC přinesli možné scénáře vývoje a jejich praktické dopady na obchodní společnosti. Odborníci ze společnosti PwC identifikovali pět aktuálně možných scénářů výstupu Velké Británie a jejich výsledný dopad na ostrovní stát. Každý z modelů je do jisté míry v souladu s již existujícími bilaterálními vztahy Evropské unie s ostatními zeměmi nebo organizacemi. Jednotlivé scénáře se odlišují mírou otevřenosti a nastavenými podmínkami spolupráce. Všechny však predikují pokles HDP Velké Británie.

 „Rozhodnutí Spojeného království opustit Evropskou unii je jednou z nejvýznamnějších událostí v historii Evropské unie a v historii britsko-evropských vztahů vůbec,“ řekla v průběhu akce velvyslankyně Velké Británie v České republice Jan Thompson, „Lisabonská smlouva určuje mechanismus, kterým může Velká Británie opustit Evropskou unii. Jelikož však neexistuje šablona pro takové události, je pravděpodobné, že se bude jednat o dlouhý a složitý proces vyjednávání.“

Přítomní hosté se mohli sami zapojit do diskuze, a to mimo jiné prostřednictvím dotazníku, jehož cílem bylo zjistit, do jaké míry vnímá respondent dopady vlivu na svoje podnikání a jaký bude jeho další postup v reakci na brexit.

 

Témata:  EU Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.