Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zvyšte platy Čechům a nebudou jezdit za prací k vám, vzkázal Sobotka EU

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Foto: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

Češi by mohli na odchodu Velké Británie z EU pozoruhodným způsobem vydělat - český premiér jede do Bruselu navrhnout, aby EU pomohla zvýšit české (a východoevropské) platy a lidé tak neutíkali za prací na západ. To byl jeden z důvodů, proč Britové hlasovali pro Brexit. Informuje o tom dnešní MF Dnes.

Český premiér Bohuslav Sobotka však jede na dnešní summit s velice jasným plánem. Podle něho je třeba využít peněz Evropské unie, které jdou přes unijní fondy do východní Evropy, daleko více než dosud ke zvýšení nízkých platů Čechů a dalších Východoevropanů.

"Nové členské země si přestaly v posledních letech vyrovnávat hospodářskou úroveň západní Evropy a stagnují také platy. To se musí s pomocí Evropské unie změnit. Sympatie lidí se koneckonců řídí podle toho, co najdou ve své peněžence,“ řekl MF Dnes státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

"Uvědomujeme si, že jeden z důvodů, proč Britové hlasovali pro odchod své země z EU, bylo velké množství lidí, kteří tam z nových členských států přišli za prací. Je třeba dát lidem takové platy, aby nemuseli odcházet,“ uvedl Prouza.

Česko je přitom jednou ze zemí, kde výška průměrných platů neodpovídá ani zdaleka hospodářské úrovni země. Zatímco ekonomická výkonnost Česka už překročila 80 % průměru EU, průměrné české platy jsou daleko nižší. Dokonce nižší než v tabulkově chudších zemích Unie, jako je například Portugalsko nebo Slovinsko.

Nízké platy však měly na následek, že z některých východoevropských zemí, jako je Bulharsko či Lotyšsko, odešly na Západ miliony lidí. „Na pracovní migraci z Východu mohou reagovat odchodem i další vyspělé země EU,“ varoval v listu Prouza.

Přesvědčit o tomto způsobu zatraktivnění EU bohatší část Unie však nebude vůbec lehké. Pro Unii znamená odchod Velké Británie vedle odchodu šedesátimilionového státu a desáté největší ekonomiky světa i velký zásah do rozpočtu, připomíná MF Dnes.

Témata:  Bohuslav Sobotka EU

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.