Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko má obří přebytky mléka. Co s nimi?

Mléko, ilustrační fotografie
Mléko, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Češi vyvezou sušené a trvanlivé mléko za 100 milionů korun do Číny. Takovou dohodu dnes za přítomnosti premiéra Sobotky podepsala čínská strana se společností Madeta. Čechům to přijde velmi vhod - jak upozornil i premiér, na tuzemském i evropském trhu je mléka přebytek.

Jihočeská společnost Madeta, která je největším zpracovatelem mléka v České republice, dnes uzavřela dohodu za 100 milionů korun s čínským potravinářským koncernem Er Shang. Zástupci obou firem podepsali smlouvu v Pekingu za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Madeta by měla do Číny dovážet trvanlivé a sušené mléko. Podle Sobotky by podobné kontrakty mohly řešit přebytek mléka a vepřového masa na evropských trzích.

"Dohoda, která dnes byla uzavřena, se týká dovozu sušeného a trvanlivého mléka zhruba v rozsahu 100 milionů korun," uvedl Sobotka.

Společnost Er Shang, jejíž sídlo si dnes premiér v rámci programu pracovní cesty po Číně prohlédl, je čtvrtým největším potravinářským koncernem v zemi. Do její produkce patří mléčné i masné výrobky, ovoce, zelenina i pečivo. "Je vlastně hlavní v Pekingu a okolí a má distribuční síť po celé Číně. Začíná rozjíždět i prodej po internetu," doplnil premiér.

Sobotka vnímá dohodu jako důkaz, že české potravinářské firmy mohou dostat své výrobky k čínským spotřebitelům. Vývoz do Číny by podle něj mohl řešit i problémy na evropských potravinářských trzích. "V Čechách a v Evropě dnes máme problém, máme velké přebytky mléka, velké přebytky vepřového masa. Myslím, že pro české potravináře je tohle velmi zajímavá cesta," míní Sobotka. Česká republika a její potraviny mají podle něj v Číně dobré jméno a české společnosti by toho měly využít.

Madeta zpracovala v roce 2014 podle mluvčí Martiny Faktorové 361 milionů litrů mléka. Firma je stále největším zpracovatelem mléka v zemi. Vyrábí více než 260 druhů mléčných výrobků v pěti závodech. V Českém Krumlově modré sýry, v jindřichohradeckém zejména tvaroh, jogurty a dezerty, v Pelhřimově mléko, podmáslí a smetanu, v Plané nad Lužnicí především máslo a přírodní sýry. Ty vyrábí ještě závod v Řípci na Táborsku.

V roce 2014 se export na tržbách (5,7 miliardy Kč) podílel zhruba 17 procenty. Hlavním vývozním artiklem bylo máslo, sušené mléko a bílé přírodní sýry. Hlavními zahraničními odběrateli jsou Libanon, státy EU a země v Asii.

Témata:  mléko

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy