Elektřina od ledna razanteně zdraží

Elektřina pro české spotřebitele v příštím roce opět podraží, růst by měl být mírně vyšší než letos. Pro domácnosti stoupne cena průměrně o šest, pro firmy zhruba o osm procent, informují v pátek Hospodářské noviny.

660

Predikce vychází z vývoje nákupních cen a informací HN o regulovaných poplatcích, jež pro příští rok chystá Energetický regulační úřad (ERÚ).
 
Pro zákaznickou cenu je určující především vývoj na energetických trzích. Letos se tam průměrná nákupní cena pohybovala kolem 54,5 eura za megawatthodinu, což představuje proti loňsku asi devítiprocentní růst.
 
Dále se do konečné ceny odrážejí regulované poplatky za služby. A také dotace na obnovitelné zdroje (sluneční, větrné, biomasové či bioplynové elektrárny), jejichž výši každoročně určuje ERÚ. "Detailní výpočty poplatků ještě probíhají, známe už ale základní rámec," řekla HN předsedkyně ERÚ Alena Vitásková, podle níž stoupnou regulované poplatky u elektřiny včetně dotace na obnovitelné zdroje v průměru o pět procent.
 
Největším oříškem pro určení cen jsou právě dotace na obnovitelné zdroje, jež v cenách platí spotřebitel. Loni stála podpora "zelené energetiky" přes 30 miliard korun. Skoro 12 miliard z toho hradí stát, zbytek spotřebitelé. Domácnostem kvůli tomu přijde letos každá megawatthodina elektřiny dráž o 370 korun. Letos stoupne "zelený" poplatek podle informací HN zhruba na 430 korun.

Témata: energetika

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky