Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mzda za (ne)podnikatelskou sféru nebude zveřejňována

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Od prvního čtvrtletí 2017 přestane ČSÚ zveřejňovat průměrné mzdy tříděné na podnikatelskou a nepodnikatelskou sféru. Tyto ukazatele byly vymezeny v návaznosti na dřívější metodiku ESA95. Se zavedením nového evropského manuálu ESA2010 se mění pravidla zařazování jednotek do sektorů, čímž se komplikuje vymezení podnikatelské a nepodnikatelské sféry. Tento fakt bude mít dopad i do české legislativy.

Třídění na podnikatelskou a nepodnikatelskou sféru není ustaveno žádným mezinárodním předpisem či doporučením, ani žádnou českou normou. V minulosti vzniklo v praxi národní statistiky s vazbou na klasifikaci institucionálních sektorů národního účetnictví. „S ukončením nařízení ESA95 přestává být možné tyto sféry jednoznačně definovat. Nový ESA2010 zavádí odlišná kritéria pro zatřiďování do sektorů, která souvisejí především s potřebou sledování vládního dluhu a dalších ukazatelů hospodaření státu. Jsou ale nevhodná pro účely mzdové statistiky. ČSÚ proto již nebude mzdy v tomto třídění od začátku referenčního roku 2017 publikovat,“ popisuje Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Ukazatel průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře je implementován do české legislativy, kde slouží pro stanovování platů a náhrad spojených s výkonem funkce představitelů státní moci nebo státních zástupců. „Pro tyto legislativní účely je využíván údaj za předminulý rok. Do roku 2019 je tedy dostatek času, aby příslušné subjekty zvolily vhodné řešení avizované změny,“ doplnila Iva Ritschelová.

Odborný seminář, který k tematice ukazatele průměrné mzdy v třídění na podnikatelskou a nepodnikatelskou sféru zorganizoval ČSÚ, se konal 8. června. Vedle statistiků se ho zúčastnili zástupci Nejvyššího správního soudu, Nejvyššího státního zastupitelství, Soudcovské unie, Unie státních zástupců, Ministerstva financí, Ministerstva vnitra, Ministerstva práce a sociálních věcí a Úřadu vlády. „Účastníci semináře se shodli na tom, že bude nezbytné příslušné zákony novelizovat a daný ukazatel nahradit a že další jednání budou navazovat,“ uzavřela předsedkyně ČSÚ.

ČSÚ trvale doporučuje uvádět namísto dat o mzdě dělené na podnikatelskou a nepodnikatelskou sféru běžně používaná data o průměrné hrubé měsíční nominální mzdě na přepočtené počty zaměstnanců. Více informací naleznete v článku v časopise Statistika&My, v tiskové zprávě ze dne 6. června nebo např. v Rychlé informaci o průměrné mzdě v 1. čtvrtletí 2016.

Témata:  podnikatelé platy / mzdy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.