Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci a zločin? Zajímavá statistika ukazuje pravdu

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: UNHCR

Zajímavá statistika z Německa ukazuje, že sice tamní migranti spáchali skoro 70 tisíc trestných činů, ale ve skutečnosti se jich drtivá většina chová v souladu se zákony a žádného zločinu se nedopustila. A překvapivě se nejpočetnější skupiny opravdových válečných uprchlíků - Syřané, Afghánci a Iráčané - chovají slušněji než migranti z jiných zemí. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Statistika posbíraná ve všech 16 spolkových státech překvapivě ukázala, že v přepočtu na počet příchozích spáchali nejvíce trestných činů či pokusů o ně migranti ze severní Afriky, Gruzie a Srbska, píší LN.

V absolutním počtu přečinů sice vedou národy, které mají mezi uprchlíky nejpočetnější zastoupení - Syřané, Afghánci a Iráčané -, jejich zapojení do zločinu je ale podle zprávy "jasně disproporčně nízké“.

Federální policie také konstatovala, že drtivá většina uprchlíků žádné zločiny nespáchala. Ve zprávě však chybí podrobnosti, policie například nezveřejnila, kolik z oněch 69 tisíc připadá na skutečné zločiny a kolik na pouhé pokusy o ně.

Policie naopak odhalila druhy trestných činů, které migranti páchali. Nejčastějším zločinem byla s 29 procent případů krádež, 28 procent zločinů připadá na útoky na majetek nebo padělatelství, 23 procent pak na ublížení na těle, loupeže a omezování osobní svobody. S drogami spojené trestné činy se vyskytly v šesti procentech případů a sexuální zločiny pouze v jednom procentu případů. A to navzdory sexuálnímu obtěžování, které po silvestrovských oslavách nahlásily stovky německých žen.

Policejní zpráva také poukázala na to, že počet trestných činů od letošního ledna do března poklesl o 18 procent, dodávají Lidové noviny.

Témata:  uprchlíci

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.