Dovolená pět týdnů, nemocenská jinak: Tohle se možná brzy změní

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů dnes budou projednávat možnou podobu chystané novely zákoníku práce. Všichni proto napjatě vyčkávají, jestli tripartita po zrušeném jednání v polovině května vyhoví odborům, které kromě jiného žádají například to, aby byla uzákoněna pětitýdenní dovolená.

Ilustrační fotografie

Novela zákoníku práce je velmi ožehavým tématem několika posledních týdnů. Ministerstvo práce dostalo k návrhu na 600 výhrad.

Odbory kromě jiného prosazují uzákonění pětitýdenní dovolené, zrušení karenční doby - tedy neproplácení nemocenské v prvních třech dnech absence, navýšení odstupného nebo vyšší odměny za pracovní pohotovost o nedělích a svátcích.

S tím ale příliš nesouhlasí vedení Svazu průmyslu a dopravy ČR, které tyto náapdy označilo za "maximalistické". Podle zaměstnavatelů tato verze zákona nejenže vztahy pracovníků ve firmě nijak nezlepší, ale hlavně poškodí podniky a ohrozí jejich konkurenceschopnost.

Tripartita kromě jiného bude projednávat i čerpání peněz z EU a získávání peněz ze současných programů. Z nich se zatím podařilo vyhlásit 252 výzev s částkou 313,6 miliardy korun, což je asi 48 procent sumy do roku 2020, informuje ČTK. Jednat by se ale mělo i o nízkých mzdách řidičů autobusů, kteří chystají stávku.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky