Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská komise obvinila Google. Hrozí mu pokuta 177 miliard

Logo společnosti Google
Logo společnosti Google
Foto: Google

Evropská komise obvinila Google z porušení evropských antimonopolních pravidel a zneužití svého postavení na trhu. Hrozí jim vysoká pokuta.

"Chování společnosti Google znemožňuje spotřebitelům širší výběr mobilních aplikací a je překážkou pro inovace dalších hráčů na trhu," řekla ČTK Margrethe Vestagerová, eurokomisařka odpovědná za otázky hospodářské soutěže.

Googlu podle evropské komise porušil pravidla, když požadoval na výrobcích předinstalování vlastního vyhledávače a webového prohlížeče Chrome do mobilních zařízení vybavených operačním systémem Android.

Výrobci museli požadavky Googlu plnit, pokud chtěli instalovat jiné důležité programy patřící společnosti Google, jako třeba Play Store. Výrobci nesměli také na svá zařízení instalovat operační systémy z Androidu vycházející.

Google a jeho mateřská společnost Alphabet se mohou nyní k obvinění vyjádřit. Pokud je přesto Evropská komise shledá vinnými, bude muset Google zaplatit pokutu ve výši až 10 % tržeb, tedy 7,4 miliardy dolarů (177 miliard korun).

Evropská komise vyšetřuje současně Google také kvůli zvýhodňování vlastních produktů ve výsledcích internetového vyhledávání, píše ČTK.

Operační systém Android používá v Evropě 80% mobilních zařízení.  

Témata:  Google

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.