Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

dTest: Pozor na automatické prodloužení smluv o dodávce energií

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Máte smlouvu o dodávce elektřiny či plynu uzavřenou na dobu určitou? Pak pravděpodobně obsahuje ustanovení o automatickém prodloužení smlouvy na další dobu určitou. Někdy lze automatické prodloužení smlouvy kvůli jeho formulaci zařadit mezi tzv. nepřiměřená ujednání v neprospěch spotřebitele. V takovém případě není pro spotřebitele závazné.

Tzv. automatické prodloužení smlouvy obvykle prodlužuje smlouvu na stejnou dobu, na kterou byla původně uzavřena, tedy opět na dobu určitou. Proč to může být problém?

„Řada lidí si není vědoma toho, že se smlouva automaticky prodlužuje. Pokud ceny energií klesají, může být prodloužení smlouvy třeba na další tři roky nevýhodné. Navíc s předčasným ukončením smlouvy na dobu určitou bývá spojena vysoká smluvní pokuta. Je důležité si smlouvu před podpisem důkladně prostudovat, dodavatelé se totiž často snaží zákazníkům ukončení smlouvy ztížit,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. A dodává: „Automatickému prodloužení můžete zabránit tím, že oznámíte dodavateli elektřiny či plynu, že trváte na ukončení smlouvy k datu sjednanému ve smlouvě. Lhůta, v níž tak můžete učinit, je stanovena rovněž ve smlouvě.“

Zvláštně formulované automatické prodloužení smlouvy obsahuje například i smlouva, kterou uzavírá se svými zákazníky Pražská energetika, a.s. Spotřebitel může podle smlouvy zabránit automatickému prodloužení jen tak, že oznámí svůj nesouhlas s automatickým prodloužením smlouvy v době mezi 150 až 120 dny před koncem platnosti smlouvy. Zjistit, o jaké dny se přesně jedná, může být pro leckoho poměrně tvrdý oříšek.

„Je-li ve smlouvě uvedeno, že spotřebitel může zabránit automatickému prodloužení smlouvy oznámením učiněným v konkrétním období trvání smlouvy, jehož počátek a konec musí dopočítávat, jedná se o tzv. nepřiměřené ujednání v neprospěch spotřebitele. Je zcela zjevné, že účelem takového ustanovení je ztížit spotřebiteli projevení nesouhlasu s automatickým prodloužením,“ uvádí stanovisko dTestu Zelený.

Nepřiměřená ujednání v neprospěch spotřebitele vymezuje občanský zákoník i směrnice Evropské unie. Jsou-li nepřiměřená ujednání v neprospěch spotřebitele obsažena ve smlouvě, přistupuje se k nim jako by ve smlouvě vůbec nebyla, ledaže by na nich spotřebitel trval.

Pokud se dodavatel a spotřebitel nedohodnou, budou to soudy, které nakonec rozhodnou, zda se jedná u konkrétní smlouvy o nepřiměřené ujednání v neprospěch spotřebitele. Soudy přitom nemusí vždy dát za pravdu spotřebiteli. Proto je lepší smlouvu o dodávce energií před podpisem důkladně prostudovat.

Témata:  dTest energetika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.