Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výrobci mléka v krizi. Čeští farmáři prohrávají boj s konkurencí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Výrobce mléka v Česku zasáhla krize. Výkupní ceny jsou teď nejnižší od roku 2014, kdy v zemích EU přestaly platit ochranné kvóty. Rozjel se volný trh a ten je úplně přesycený. Evropa řeší krizi třeba zamrazováním másla a mléko se suší.Čeští farmáři začínají prohrávat boj s evropskou konkurencí a postupně krachují.

Desítky zemědělců výrobu mléka opouštějí a stovky dalších, převážně drobných a středních farmářů, o tom vážně přemýšlejí. "Tak jsme s tím praštili. Dneska se živíme chovem masnýho skotu," vysvětlil farmář z Ludvíkova pod Smrkem Otakar Horký.

Stáj, kde měl pan Horký uvázané v minulosti dojnice, dnes využívá už jenom jako porodnu, mléčnice se proměnila v jedno velké skladiště.

Pan Zalabák své stádo zušlechťoval 15 let. Měl nejlepší užitkovost v okrese. Také skončil. "To se nedá prostě. Za 6,70 za to nevyrobíte dneska pomalu ani vodu natož mlíko," popsal krizovou situaci Stanislav Zalabák z Frýdlantu v Čechách.

"Teď přichází ty krizové měsíce. Oficiální číslo v tuto chvíli nemám," sdělil TV Nova náměstek ministra zemědělství Jiří Šír. Ještě před dvěma lety zemědělci litr mléka prodávali za desetikorunu a vydělávali. Litr mléka vyrobí za 8 korun. Dnes nedostanou ani to.

"Dneska se výkupní ceny pohybují kolem 6,40. To je propad o 35%. + Že to spadne tímto způsobem, tak to teda nikdo z nás nečekal. Je to republikový problém," popsal okolnosti krize Jiří Teplý z Agrární komory ČR.

V nadprodukci mléka je nyní celá Evropa. Vyvolaly ji zejména severské země a Německo a Irsko, které chrlí na trh miliony litrů, o které není zájem. Nechce ho Čína. Kvůli embargu se nesmí vyvážet do Ruska.

"Tak z toho dělaj sušák. Máslo zamrazej, ale krávy se musej dojit každej den," vysvětlil Zalabák. Ministerstvo zemědělství dělá vše pro to, aby další zemědělci výrobu mléka neopouštěli. "Já bych za sebe jim rozhodně doporučil, aby vydrželi. V tomto roce máme vyčleněno 850 milionů korun," sdělil Šír. A plánuje napumpovat chovatelům dojnic ještě přes miliardu. Na jak dlouho to vyřeší krizi, zatím ekonomové nedokážou odhadnout.

Témata:  mléko zemědělství

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.