Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tyhle patoky nám prodávali místo vína. Možná je máte doma i vy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zakalené a plné nečistot, i takové víno můžete někdy najít na pultech obchodů a prodejci ho bez okolků nabízejí. Na takové výtečníky si čas od času došlápne Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a na nekvalitní výrobky upozorní občany. Tentokrát šlo o šest nevyhovujících vzorků.

Inspektoři SZPI se někdy nestačí divit, na co všechno v prodejnách potravin narazí. Tentokrát se zaměřili na vína a i tentokrát uchránili zákazníky před nepříjemným zážitkem. Podívejte, které značky přísnou kontrolou neprošly:

Exclusive Ryzlink vlašský, víno bílé suché

Místo kontroly: Hanh Bui Dinh, Dobřany (Spojovací 974, 33441 Dobřany)

Nevyhovující parametr : Vzhled

Ve víně byl patrný velmi silný zákal. Kontrolovaná osoba nepředložila žádné nabývací doklady (dodací list, fakturu) k předmětnému vínu. Vzorek byl odebrán na provozovně, kde byly nevyhovující hygienické podmínky a kde byl dne 29.1.2016 uložen zákaz užívání prostor.

Exclusive Sauvignon, víno bílé suché

Místo kontroly: Hanh Bui Dinh, Dobřany (Spojovací 974, 33441 Dobřany)

Nevyhovující parametr: Vzhled

Ve víně byly zjištěny plovoucí nečistoty. Kontrolovaná osoba nepředložila žádné nabývací doklady (dodací list, fakturu) k předmětnému vínu. Vzorek byl odebrán na provozovně, kde byly zjištěny nevyhovující hygienické podmínky a kde byl dne 29.1.2016 uložen zákaz užívání prostor.

Exclusive Veltlínské zelené, víno bílé suché

Místo kontroly: Hanh Bui Dinh, Dobřany (Spojovací 974, 33441 Dobřany)

Nevyhovující parametr: Vzhled

Ve víně byly zjištěny plovoucí nečistoty. Kontrolovaná osoba nepředložila žádné nabývací doklady (dodací list, fakturu) k předmětnému vínu. Vzorek byl odebrán na provozovně, kde byly zjištěny nevyhovující hygienické podmínky a kde byl dne 29.1.2016 uložen zákaz užívání prostor.

Exclusive Chardonnay, víno bílé suché

Místo kontroly: Hanh Bui Dinh, Dobřany (Spojovací 974, 33441 Dobřany)

Nevyhovující parametr: Vzhled

Ve víně byly zjištěny plovoucí nečistoty. Kontrolovaná osoba nepředložila žádné nabývací doklady (dodací list, fakturu) k předmětnému vínu. Vzorek byl odebrán na provozovně, kde byly nevyhovující hygienické podmínky a kde byl dne 29.1.2016 uložen zákaz užívání prostor.

Veselý verbíř, Original víno bílé suché

Místo kontroly: Hong Tran Xuan Lomnice nad Popelkou

(Antala Staška 183, 51251 Lomnice nad Popelkou)

Nevyhovující parametr: Vzhled, vůně, chuť, kyselina citronová, patentní modř V (E 131), tartrazin (E 102), přídavek syntetického glycerolu, ethanol z přidaného cukru

První typ lahve: Chuť a vůně byly netypické pro víno vyrobené z hroznů révy vinné, jednalo se o uměle vytvořený nápoj a ne o víno. Výrobek byl falšován nepovoleným přídavkem syntetických barviv - patentní modř V a tartrazin, nadlimitním množstvím etanolu z přidaného cukru a přídavkem syntetického glycerolu.

Druhý typ lahve: Vzhled byl zakalený, chuť a vůně byly po nežádoucích biologických procesech - byla patrná sirka. Výrobek byl falšován nadlimitním množstvím kyseliny citrónové (svědčí o jejím nepovoleném přídavku), dále nepovoleným přídavkem syntetických barviv - patentní modř V a tartrazin, vysoce nadlimitním množstvím etanolu z přidaného cukru a přídavkem syntetického glycerolu.

Peshterska Matured Rakia 40%

Místo kontroly: PROWINE s.r.o. Velká Dobrá (Lesní 391,

27361 Velká Dobrá)

Nevyhovující parametr: Původ ethanolu

Výrobek obsahoval etanol, který nebyl původem z vinného destilátu.

Témata:  alkohol

Související

Aktuálně se děje

20. května 2026 15:20

18. května 2026 16:55

13. května 2026 17:00

29. dubna 2026 10:50

28. dubna 2026 16:34

Standard & Poor’s varuje: ČEZ může mít nejhorší rating za téměř 20 let

Agentura Standard & Poor’s dnes varuje, že společnosti ČEZ zhorší rating na nejhorší úroveň za posledních minimálně takřka 20 let; zhoršuje svůj ratingový výhled při zatímním zachování hodnocení A-. Agentura hodnotí plán na vyčlenění nevýrobní části ČEZ a prodeje její části jako negativní z hlediska věřitelů, neboť krok může zhoršit obchodní a potenciálně také finanční profil podniku. Nevýrobní část je dlouhodobě stabilnější než část výrobní, která by tak při vyčlenění přišla o stabilizující kotvu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Evropa zaostává. Bez amerického deštníku by byla zadluženější než USA

V uplynulém týdnu se na českých sítích strhla mela. Jakub Landovský, jehož zmocnění pro plnění závazků vůči NATO dnes schvaluje vláda, nejprve glosoval slova finského prezidenta Alexandra Stubba. Ten v projevu na Hradě vyzval přítomné v obecenstvu, ať si připomenou, jak pozitivně EU změnila jejich život za posledních třicet let. „V roce 1996 měla EU patnáct členů a 28 % světového HDP. Dnes má 27 členů, a 15 % globálního HDP,“ rýpl si nato novopečený zmocněnec vyzdvižením čísel, která příliš nepečetí vzkaz, jejž chtěl Stubb z Hradu vyslat.