Zástupci dodavatelů ve spolupráci s Evropskou spotřebitelskou organizací BEUC vydali doporučení, které stanovuje, co všechno by měly obsahovat nabídky dodavatelů energií. Děje se tak v reakci na fakt, že pro spotřebitele je obtížné porovnat nabídky na trhu a vybrat si nejvýhodnější produkt. Nabídky dodavatelů ani internetové srovnávače totiž neobsahují všechny potřebné informace.
Zákon ukládá všem podnikatelům, tedy i dodavatelům energií, informovat zákazníky o své nabídce jasným a srozumitelným způsobem. Realita však vypadá jinak. Zákazníci mají problém srovnat si konkurenční nabídky, protože jim chybí řada relevantních informací.
„Spotřebitelé si mohou srovnat nabídky dodavatelů energií sami, nebo použít některý z internetových srovnávačů, avšak ne všechny srovnávače uvádí kromě ceny i ostatní podmínky, jako například smluvní pokuty, poplatky či další služby, které budou spolu s dodávkou energie poskytovány,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.
Evropská spotřebitelská organizace BEUC a organizace zastupující evropské dodavatele plynu (Eurogas) a elektřiny (Eurelectric) vydaly 23. února 2016 doporučení ohledně obsahu a podoby nabídek smluv o dodávce elektřiny či plynu. Nabídky by měly obsahovat základní informace o produktu, jako je jeho název, celková cena a podmínky změny ceny za dodávku energie, trvání smlouvy, výpovědní doba, termíny plateb, možnosti výběru způsobu platby, smluvní pokuty a poplatky, bonusy, výčet a podmínky dalších služeb, jsou-li vedle dodávky energií na základě smlouvy poskytovány, a kontakt na zákaznický servis dodavatele. Všechny tyto informace by měly být podávány srozumitelným a jasným způsobem, aby si na jejich základě spotřebitel mohl vybrat pro něj nejvýhodnější produkt.
Spotřebitel musí mít k dispozici všechny informace potřebné pro posouzení výhodnosti nabídky i s ohledem na pokrok v energetice, který přinese nové typy smluv. „V budoucnu budou spotřebitelům častěji nabízeny složitější produkty, například dynamické smlouvy, dle kterých se bude cena za energie řídit momentální situací na trhu s energiemi. Pro spotřebitele tak bude čím dál obtížnější se v nabídkách vyznat,“ vysvětluje Lukáš Zelený.
Doporučení ohledně nabídky dodavatelů energií je nezávazné. Na začátku roku 2017 zhodnotí tvůrci doporučení jeho účinek na dodavatele a budou jej konzultovat s příslušnými orgány Evropské unie.
„Doporučení se týká informací, které by měl mít spotřebitel k dispozici ve chvíli, kdy srovnává nabídky jednotlivých dodavatelů například prostřednictvím jejich webových stránek. Obdobné informace však musí spotřebitel od dodavatele dostat před podpisem smlouvy, přičemž toto právo mu zaručuje jak občanský zákoník, tak evropská směrnice,“ uzavírá Zelený.
Témata: dTest, energetika
Související
19. listopadu 2024 10:51
14. listopadu 2024 12:48
12. listopadu 2024 10:50
7. listopadu 2024 11:32
5. listopadu 2024 11:46
24. října 2024 11:49