Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nahradí nové technologie v blízké době zcela lidskou práci?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová zahájila 15. února konferenci Svět práce v 21. století, která se soustředila na vlivy technologických změn na pracovní trh, potažmo přímo na zánik pracovních míst v důsledku těchto změn.

Již v minulosti, hlavně v průběhu 19. a 20. století, docházelo v důsledku technologického pokroku k zásadním změnám v oblasti zaměstnanosti a její struktury. Intenzita a rychlost změn, se kterými se potkáváme nyní, může být podstatně větší a jejich dopad mnohem silnější, než tomu bylo v předchozích desetiletích. Předpokládá se, že v důsledku digitalizace a robotizace budou mizet především málo kvalifikované pracovní pozice, které bude možné snadno nahradit stroji. V delším časovém horizontu se však úbytek neomezí jen na ně. Naopak nová pracovní místa budou pravděpodobně vznikat mj. v návaznosti na vývoj, instalaci a provoz robotických systémů a na další podobné trendy.

Rizikem je růst nezaměstnanosti, a to se všemi důsledky, které takový jev přináší jak do hospodářského, tak do společenského i politického života.

Tento vývoj staví před úplně novou situaci nejen podniky a jejich zaměstnance, ale také úřady státní správy. Konference se zabývala předpoklady změn a možností, jak se na ně dá účinně reagovat v krátkodobém, středně, ale i dlouhodobém horizontu.

Na konferenci spolupracovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR a účastnili se jí i zástupci z akademické sféry a představitelé sociálních partnerů. Na podzim na závěry a východiska této konference naváže velká mezinárodní konference za účasti předních představitelů Mezinárodní organizace práce (ILO).

Témata:  Michaela Marksová lidé

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.