Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát bude trestat nerovné platy mužů a žen

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nerovné odměňování mužů a žen za stejnou práci bude stát od nynějška trestat daleko více než dříve. Do firem totiž začnou chodit speciálně školení inspektoři, kteří budou platovou diskriminaci zjišťovat. Pokud se prokáže, hrozí firmám vysoké pokuty.

Jsou na stejné pozici a odvádějí stejnou práci, ale muži za ni dostávají zaplaceno lépe než ženy. To je nejen v Česku poměrně běžná praxe a ombudsmance Anně Šabatové už došla trpělivost. Vyzvala generálního inspektora práce k tomu, aby se na tuto diskriminaci více zaměřil. Píše o tom web ihned.cz.

Rozdíly platů mužů a žen jsou přitom v Česku jedny z nejvyšších v Evropě. V nedávném průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje 34 nejvyspělejších ekonomik světa, se Česká republika umístila na 16. místě.

Státní úřad inspekce práce by měl podle ihned.cz poslat do firem zatím 16 kontrolorů, na nerovnost platů mužů a žen na stejné pracovní pozici ale musí upozornit sami zaměstnanci. V druhé polovině letošního roku by už inspektoři měli kontroly provádět systematicky. V příštím roce by tato kontrola měla být hlavní prioritou úřadu.

Problémem ovšem bude dokázat, že k diskriminaci skutečně dochází. Zaměstnavatelé se totiž často obhajují tím, že i když jde o totožnou pozici, náplň práce může být malinko jiná - práce, kterou vykonává muž, je odpovědnější, více namáhavá atd. Dokázat, že jediným rozdílem je pohlaví, bude velice těžké.

Proti ženám také hraje fakt, že obvykle stráví několik let na mateřské dovolené a krátí se tak doba, po kterou pracovaly na kariéře. Pokud se kontrolou u zaměstnavatele prokáže nerovné zacházení se zaměstnanci, hrozí mu už nyní pokuta až milion korun.

Témata:  firmy lidé platy / mzdy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy