Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kterých profesí si ceníme nejvíc? Politiky předběhly i uklízečky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Cliqjobs.com

Nejprestižnějším povoláním jsou podle Čechů lékaři, na prvním místě se drží už dlouhých 25 let. Lidé si začínají čím dál více vážit i vojáků a policistů. Naopak ministři a duchovní klesli na úroveň uklízečů. Vyplývá to z dlouhodobých výzkumů veřejného mínění.

Jak se změnilo vnímání prestiže jednotlivých profesí za posledních 25 let ukazuje studie Češi 1990-2015. V té společnost KPMG porovnala údaje z průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění a výsledky jsou v mnoha případech velmi překvapivé.

Poslední dotazování proběhlo v roce 2013 a lékaři dosáhli rekordního průměrného hodnocení 91,5 (z možného počtu 99 bodů), tolika bodů nedosáhla od roku 1990 žádná profese. Druhé místo obsadili vědci s hodnocením 76,3 a třetí nejprestižnější profesí je podle Čechů zdravotní sestra se 74,8 body. Nejvýrazněji za posledních 25 let stoupla v očích veřejnosti prestiž vojáků z povolání, policistů, účetních nebo třeba sekretářek. Naopak za méně prestižní povolání než dříve jsou považováni obchodníci a manažeři a nejvýraznější propad zaznamenali ministři a duchovní. Nejméně si lidé cení poslanců, ti v bodovém hodnocení skončili ještě daleko za uklízečkami.

Podívejte se, jak se změnil pohled veřejnosti na různé profese během třinácti let. Některé profese nebyly v roce 1990 dotazovány, proto je možné srovnání až s rokem 2004 ZDE.

Témata:  zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.