Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA zpřísnily bezvízový styk s Českem kvůli hrozbě terorismu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Bezvízový program se Spojenými státy, do kterého patří i Česká republika a dalších 37 států, se od čtvrtka změnil a zpřísnil. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí.

Kvůli obavám z terorismu oznámilo americké ministerstvo zahraničí, že lidé, kteří v posledních pěti letech navštívili Írán, Irák Súdán nebo Sýrii si budou muset zažádat o vízum.

V listopadu 2008 začal v ČR platit program bezvízového styku (Visa Waiver Program), podle kterého cestující do USA, kteří vycestovali za účelem turistiky nebo obchodu na dobu kratší než 90 dnů, nemuseli žádat příslušné úřady o vízum.

Nyní ale musí žádat o vízum i ti, kteří od roku 2011 navštívili Írán, Irák, Súdán nebo Sýrii, případně ti, kteří mají druhé občanství v jedné z vyjmenovaných zemí.

Toto opatření se netýká delegátů mezinárodních organizací, příslušníci humanitárních skupin nebo novináři, kteří země navštívili z pracovních důvodů. Neznamená to, že by ti, kterých se opatření dotýká, nemohli USA navštívit, pouze musí zažádat o vízum na příslušném velvyslanectví.

Témata:  USA Česko terorismus

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.