Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V přiznání musíte uvést i příjmy osvobozené od daně. Které?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ještě v loňském roce Češi Finančnímu úřadu nehlásili příjmy osvobozené od daně. Nově je ale přiznat musí, pokud přesahují 5 milionů. Příjmy nebudou zdaněné, pokud je však neohlásíte, hrozí vám tučné pokuty. Daňové přiznání je nutné podat nejpozději do 1. dubna.

Příjmy nad pět milionů, které jsou osvobozené od daně, musíte nově nahlásit Finančnímu úřadu. Pokud v daňovém přiznání za loňský rok tuto oznamovací povinnost nesplníte, hrozí vám tučné pokuty. Které příjmy to jsou?

Příjmy z nemovitostí

Z prodeje bytu nebo domu, pokud prodávající v nemovitosti bydlel nejméně po dobu 2 let.

Pokud jsou získané finanční prostředky použity na uspokojení vlastní bytové potřeby.

Přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva a prodejem nemovitosti dobu pěti let

Příjmy z hmotných movitých věcí s několika výjimkami

Přijatá náhrada majetkové nebo nemajetkové újmy, plnění z pojištění majetku, plnění z pojištění odpovědnosti za škodu, plnění z cestovního pojištění

Výnos z prostředků rezerv

Příjem v podobě ceny z veřejné, sportovní nebo reklamní soutěže a ocenění v oblasti kultury

Příjem v podobě náhrady nebo úplaty v souvislosti s nápravou majetkových křivd, příplatku k důchodu, úroku ze státního dluhopisu

Příjem získaný ve formě dávky nebo služby z pojištění

Příjem ve formě náhrady výdajů spojených s darováním a odběrem krve i dalších složek

Příjem v podobě stipendia, podpory z prostředků fundace, spolku nebo odborové organizace

Plnění poskytovaná ozbrojenými silami vojákům ve službě, žákům škol, vojákům v záloze a dalším

Kázeňské odměny poskytované příslušníkům ozbrojených sil a bezpečnostních sborů

Naturální plnění poskytované prezidentu republiky nebo bývalému prezidentu

Plnění poskytované v souvislosti s výkonem dobrovolnické služby

Plnění z vyživovací povinnosti

Příjem z převodu podílu v obchodní korporaci, přesahuje-li doba mezi jeho nabytím a převodem dobu 5 let

Příspěvek fyzické osobě poskytovaný v rámci stavebního spoření

Dotace ze státního rozpočtu, z rozpočtu obce, kraje a dalších

Příjem získaný formou nabytí vlastnictví k bytové jednotce

Úrokové příjmy daňových nerezidentů, které jim plynou z dluhopisů vydávaných v zahraničí

Příjem z prodeje cenného papíru, přesáhne-li doba mezi nabytím a převodem tohoto cenného papíru při jeho prodeji dobu 3 let

Příjem plynoucí z odpisu dluhu při reorganizaci nebo při oddlužení

Příjmy z úroků z přeplatků zaviněných správcem daně, orgánem sociálního zabezpečení a příjmy z penále z přeplatků pojistného

Příjem plynoucí ve formě daru přijatého v souvislosti s činností, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti

Příjmy nabyvatele jednotky nebo spoluvlastnického podílu na jednotce přijaté v souvislosti se vzájemným vypořádáním

Příjmy plynoucí ve formě povinného výtisku

Příjem plynoucí jako náhrada za služebnost

Kursový zisk při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně

Příjmy plynoucí ve formě bezúplatného plnění poskytnutého pro provoz zoologické zahrady

Bezúplatný příjem vlastníka jednotky v podobě úhrady nákladů na správu domu a pozemku

Příjem plynoucí z doplatku na dorovnání při přeměně obchodní společnosti

Náhrada pobytových výloh nebo příspěvek na pobytové výlohy poskytované orgány Evropské unie

Příjem plynoucí ve formě daňového bonusu

Odměna, odchodné, starobní důchod, důchod, příspěvek, naturální plnění a náhrada výdajů poskytované z rozpočtu Evropské unie.

Témata:  daně CZK

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.