Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Expert: Řešení krize na venkově? Zamezit dovozu plodin, které si dokážeme sami vypěstovat a zpracovat

Uznávaný odborník na zemědělství František Havlát
Uznávaný odborník na zemědělství František Havlát
Foto: archiv Františka Havláta

Moderátorka Michaela Šmídová si tentokrát do pořadu Vaše téma pozvala experta na zemědělství a venkov Františka Havláta. Hovořila s ním o problémech, které v současnosti sužují český venkov.

"Po revoluci jsme měli všichni pocit, že se poměry na venkově částečně navrátí k rodinným tradicím první republiky," uvedl Havlát. "Že se zvýší podpora rodinných firem na úkor velkých zemědělských podniků," pokračoval.

"Místo toho jsme otevřeli své dveře dokořán a řekli: Všichni sem vozte, co chcete," pojmenoval zemědělec hlavní problém. "A teď bychom chtěli ty dveře zavřít, protože stačí, když se dováží to, co není možné v České republice vypěstovat."

Problém vidí František Havlát i v tom, jak jsou české výrobky zpracovávány. "Uvedu příklad se dřevem. Teď to funguje tak, že vytěžené dřevo u nás s téměř nulovou přidanou hodnotou prodáme. Dřevo se postupně v okolních zemích zpracuje a vytvoří se tam pracovní místa. Finální výrobky s maximální přidanou hodnotou jsou prodány zpět do České republiky. Což je absolutně kontraproduktivní," uvedl pro EuroZprávy.cz zemědělský poradce. Veškerá výroba a zpracování podle něj musí probíhat u nás.

Problém venkova vidí hlavně v nedostatku pracovních příležitostí, což podle něj souvisí s malou podporou státu. "Malí a začínající zemědělci se v současné době neuživí a kvůli nezaměstnanosti odchází z venkova. Kdyby je někdo podporoval nebo jsme přepracovali systém výroby, zůstanou," věří Havlát.

"Půda je to nejcennější, co máme, to byla zásada už za první republiky. Od 90. let ale platí, že cenná je jen ta půda, která se prodá zahraničnímu investorovi. To je už od základu špatný přístup," dodává Havlát.

Témata:  zemědělství František Havlát

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.