Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Informační povinnost za rok 2014 doposud nesplnilo 76 % firem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Informační povinnost za rok 2014 doposud nesplnilo 76 % tuzemských společností. Základní termín pro vložení finančních výkazů do sbírky listin vypršel koncem července 2015 a nejzazší termín uplyne na konci letošního roku. V Praze informační povinnost nesplnilo přes 80 % společností. Nejméně disciplinované jsou firmy z finančního zprostředkování a maloobchodu. Analýzu dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.

„Informační povinnost stanovenou zákonem dlouhodobě neplní více než polovina společností. Firmy zákon o účetnictví ignorují také proto, že riziko postihu ze strany státu je minimální. Přitom, pokud by stát začal systematicky vymáhat pokuty za porušování zákona ze strany firem, mohl na dodatečných příjmech do státního rozpočtu získat nejméně desítky miliard korun,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová. „Nedodržování a nevymáhání zákonných povinností vede na jedné straně k netransparentnímu podnikatelskému prostředí, které vytváří prostor pro korupci, a na druhé straně, v rámci obchodního styku, znesnadňuje prověřování obchodních partnerů,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode.

Za rok 2014 doposud informační povinnost nesplnilo téměř 76 % tuzemských společností, ačkoliv základní termín vypršel koncem července 2015, a nejzazší uplyne 31. 12. 2015. Zákonem požadované dokumenty za rok 2013 do sbírky listin doposud neuložilo 62 % firem. Z hlediska právní formy dlouhodobě zákonnou povinnost spolehlivěji plní spíše akciové společností než společnosti s ručením omezeným.

Čím vyšší tržby, tím spolehlivější plnění informační povinnosti

Naprosto nejhorší přístup k dodržování platných právních norem mají firmy, které podle ČSÚ nevykazují tržby. V této kategorii informační povinnost dlouhodobě neplní přes 82 % společností, za rok 2014 informační povinnost nesplnilo téměř 90 % společností. Nejlepší přístup ke zveřejňování finančních výkazů mají naopak společnosti s ročními tržbami přesahujícími jednu miliardu korun.

Informační povinnost v Praze nesplnilo přes 80 % firem

Nejméně disciplinované firmy z pohledu přístupu k plnění informačních povinností za rok 2014 jsou subjekty se sídlem v Hlavním městě Praze, s mírným odstupem následuje Plzeňský, Středočeský, Olomoucký a Karlovarský kraj. Naopak dlouhodobě nejspolehlivěji informační povinnost plní společnosti z Královéhradeckého kraje.

V šesti segmentech podnikání podíl firem, které nesplnily informační povinnost, přesáhl 90 %

Ostatní finanční zprostředkování je oblast podnikání, kde informační povinnost za rok 2014 doposud nesplnilo více než 96 % podnikatelských subjektů. V rámci maloobchodu s potravinami, nápoji a tabákovými výrobky finanční výkazy nezveřejnilo téměř 93 % společností. Nad 90 ti procentní hranicí neplnění informační povinnosti jsou aktuálně také činnosti související se zaměstnáním, činnosti v oblasti filmů, úklidové činnosti a telekomunikační činnosti.

 

Témata:  firmy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy