Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Znalost práce na počítači podmínkou, uvádějí zaměstnavatelé u více pracovních nabídek

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Aspen

Výzkumy počítačové gramotnosti ukazují, že Češi přeceňují své znalosti výpočetních technologií, a nejmarkantnější rozdíl mezi sebehodnocením a realitou je u běžných kancelářských aplikací. Například 80 % lidí uvádí, že umí Excel, ve skutečnosti práci s ním zvládá sotva 20 % z testovaných. I proto zaměstnavatelé při hledání nových pracovníků přikládají velký význam mezinárodně uznávaným certifikátům, které dokládají, že jejich držitel s počítačem opravdu pracovat umí.

„Zvládnutí práce s počítačem, zejména na uživatelské úrovni, je očekávanou dovedností u naprosté většiny uchazečů o zaměstnání od administrativních pozic výše,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Počítačovou gramotnost vyžadují zaměstnavatelé čím dál častěji i u dělnických pozic, a to zejména v souvislosti s obsluhou strojních zařízení.“

Asi nejznámějším dokladem počítačové gramotnosti je „řidičák na počítač“ – certifikát ECDL (European Computer Driving Licence). Jeho držitel při hledání práce zvyšuje své šance, že projde prvním sítem výběru, velkým plusem může být pro ty, kteří se ucházejí o místo v zahraničí. Navíc možnost doložit formálně své znalosti zvyšuje jistotu uchazeče o práci při stresujícím přijímacím řízení.

„Investice do mezinárodně uznávaných certifikátů se žadatelům o práci často velmi brzy vrátí,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas, a dodává: „Zájem o tzv. počítačový řidičák přetrvává – lidé vědí, že pokud při žádosti o zaměstnání předloží doklad dosaženého IT vzdělání, jejich šance na úspěch rostou. Řada firem dokonce od uchazečů o zaměstnání tyto certifikace přímo vyžaduje.“

ECDL (European Computer Driving Licence) je prakticky celosvětově rozšířený certifikační koncept a je synonymem pro počítačovou gramotnost a digitální kvalifikaci. Zahrnuje celou řadu certifikačních a vzdělávacích programů zaměřených na různé oblasti IT a různé úrovně znalostí.  Výsledky testů jsou také vhodným východiskem při plánování dalšího vzdělávání v IT oblasti – jak jeho zaměření, tak úrovně.

„Oficiální mezinárodní certifikát má pro uchazeče o zaměstnání také psychologický efekt, jeho držitelé si v přijímacím řízení více věří,“ uvádí Jan Dvořák. „Navíc tímto způsobem zvyšují svou cenu na trhu práce.“

Témata:  lidé práce počítače

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.