Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Špatné vyhlídky: Brambor a kukuřice bude letos málo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Obavy zemědělců, že kvůli horkému a suchému létu bude špatná úroda, se začínají plnit. A to dost výrazně. Dokazují to data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Statistici totiž na svých webových stránkách uvěřejnili srovnání letošní a loňské sklizně. A rozdíly u některých plodin jsou opravdu propastné.

Nejhůř suché tropické léto odskákaly brambory, kukuřice a řepa cukrovka. U všech těchto plodin se sklizeň propadla oproti roku 2014 přibližně o třetinu.

"Brambor se sklidí 488 tisíc tun (−30,0 %), cukrovky 2 975 tisíc tun (−32,8 %), kukuřice na zrno 555 tisíc tun (−33,3 %) a kukuřice na zeleno a siláž 6 621 tisíc tun (−30,9 %)," odhadují statistici.

Teplo naopak svědčilo obilovinám (tedy kromě již zmíněné kukuřice). Zemědělci, kteří pěstují tyto plodiny, totiž hlásí úrodu nadprůměrnou. 

"Sklizeň je pouze o 1,1 % nižší (−86 tisíc tun) než v loňském nadprůměrném roce a převyšuje o 16,6 % desetiletý průměr," přizvukují statistici.

Zato výsledek u brambor je bez nadsázky pohromou. Letošní sklizeň je totiž vůbec nejhorší od začátku jejího měření, tedy od roku 1920. Na vině je i špatná výnosnost z každého osetého hektaru - zatímco loni to bylo 29 tun brambor na hektar, letos je 21,5 tuny.

Počasí naopak nebývale svědčilo hrachu, kterého se letos sklidí skoro dvakrát více než v loňské sezóně. Velkou zásluhu na tom má i to, že výrazně přibylo hrachových polí.

Zatímco řada zemědělců počítá ztráty, vše zatím nasvědčuje tomu, že mizerná úroda nebude mít  vliv na koncové ceny, protože díru v naší úrodě snadno zalepíme dovozem odjinud.

Témata:  zemědělství brambory

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy