Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi nemají peníze na dovolenou v zahraničí. Většina zůstane doma

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Většině Čechů nezbývají peníze na to, aby jeli na dovolenou do zahraničí. Alespoň to vyplývá z ankety na webu TN.cz, kde tuto variantu zvolila naprostá většina hlasujících. Výsledky ale potvrzuje i průzkum pro společnost Provident Financial, který tvrdí, že Češi nemají na dovolenou peníze a každý druhý ji stráví doma.

Celých 71 procent hlasujících odpovědělo v anketě na otázku "Můžete si dovolit dovolenou v zahraničí?" záporně, tedy že jim na ni nezbývají peníze. Jednou ročně si prázdniny v zahraničí dopřeje 14 % hlasujících. Pouhých 10 % lidí se na zahraniční dovolenou vydá klidně i dvakrát ročně. Pěti procentům lidí se podaří na dovolenou v cizině našetřit maximálně jednou za dva roky.

Podle mezinárodního průzkumu agentury GfK pro společnost Provident se letos hodlá vydat do zahraničí 14 % Čechů. Naopak více než polovina nepojede o prázdninách nikam, maximálně na chatu nebo chalupu.

U Čechů převažuje trend trávit dovolenou v tuzemsku. Některou z českých destinací zvolí jako místo své dovolené přibližně pětina všech Čechů. Dovolenou v tuzemsku upřednostňují i další obyvatelé postkomunistických zemí, nejvíce Rumuni a Bulhaři, kteří za teplým mořem nemusejí cestovat za hranice.

Asi 43 % Čechů nemá na dovolenou peníze a neplánují si je ani půjčovat. Od finančních společností si hodlají půjčit na dovolenou jen 2 % lidí. Pětina lidí chce letos na dovolené utratit méně peněz, než v loňském roce.

"Ze zkušeností víme, že to tak nebude. Na dovolené je příliš mnoho lákadel v podobě výletů, suvenýrů a dobrého jídla, že málokdo odolá a podaří se mu vejít do původně plánovaného rozpočtu,“ řekl manažer marketingového výzkumu Providentu Macák. 

Témata:  dovolená Cestování

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.