Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krach Řecka poškodí i Českou republiku, varuje Sobotka

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ministr financí České republiky Andrej Babiš dnes na pravidelné výroční konferenci ekonomických diplomatů prohlásil, že by Atény měly konečně zbankrotovat. Premiér Bohuslav Sobotka má ale naprosto odlišný názor. Krach Řecka by přinesl velké problémy, varoval Bohuslav Sobotka.

„Nevím, jestli víte, že Řecko za posledních dvě stě let zbankrotovalo čtyřikrát, a já si myslím, že už konečně by mělo zbankrotovat popáté, aby se vyčistil prostor," uvedl dnes Babiš na konferenci. Jeho názor tak stojí v protikladu k tomu, co tvrdí předseda vlády.

„Bankrot Řecka by poškodil celou EU a zhoršil uprchlickou krizi. 80 % českého exportu směřuje do zemí eurozóny a stabilita eurozóny je proto naším strategickým zájmem. Krach Řecka by nepřímo poškodil i českou ekonomiku," varuje Sobotka.

Pokud se potvrdí signály, které v pondělí dopoledne vyslala řecká vláda, o tom, že je ochotna přijmout potřebné reformy, měly by země podle českého premiéra udělat maximum, aby eurozónu posílily.

„A Řekové musí provést nutné reformy. Země v EU by si měly pomáhat, ne se tlačit do kouta siláckými prohlášeními. Funkční řecký stát navíc potřebujeme i v souvislosti se stávající migrační vlnou," nesouhlasí Sobotka se slovy Andreje Babiše o krachu Řecka. „Řecko musí zlepšit ochranu jižní hranice EU. Pokud zbankrotuje, zhorší to i celou uprchlickou krizi," dodal předseda ČSSD.

Témata:  Česko Řecko Bohuslav Sobotka

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy