Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vzkaz AMSP ČR vládě: Zvýšení daní z příjmu podnikatelům by byl podraz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Asociace malých a středních a podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) považuje návrh ČSSD na zvýšení daní právnickým osobám za zásadní porušení dohod. Podnikatelé přistoupili na to, že se zavede celá řada opatření pro lepší výběr daní, nicméně při zachování stávajících daňových sazeb. Přijít v mezičase účinnosti těchto opatření s vážným návrhem na zvýšení daní považuje AMSP ČR za velmi nekorektní.

Elektronická evidence tržeb, zavedení kontrolních hlášení, režim nespolehlivého plátce nebo přísnější tresty pro daňové podvody jsou opatření, která byla po velkých diskusích a korekturách s podnikatelskou veřejností akceptována, a to zejména proto, že se nezvýší daně. Podnikatelé tak naplnili dohodu, založenou na tom, že se daně nebudou zvyšovat, pakliže se pomůže jejich výběru ve stávajících daňových sazbách. Včerejší návrh premiéra ale těmito dohodami otřásl, byť AMSP ČR nakonec kvituje racionální dohodu koalice, že zvyšování daní není na pořadu dne. AMSP ČR přitom doposud hodnotila přístup vlády k podnikatelům jako velmi dobrý. Vláda naplňuje „Jízdní řád podpory malých a středních firem“, které Asociace připravila s jednotlivými resorty, plní se „Desatero“ úkolů pro podporu tohoto segmentu. Doposud hlavní neshodou mezi podnikateli a vládou byl přístup k nejmenším živnostníkům, zejména OSVČ, a to jak v otázce diskuse nad paušály, tak v oblasti sociálních nebo zdravotních odvodů. Přesto se zatím AMSP ČR podařilo všechny podmínky pro nejmenší podnikatele ubránit.

Karel Havlíček, předseda AMSP ČR k případnému zvýšení daní dodává: „Zcela jasně musí zaznít, že jakékoliv zvyšování daní z příjmů vůbec nepřipadá v úvahu. A to jak pro živnostníky, tak pro právnické osoby. Není k tomu objektivní důvod a byl by to podraz vůči všem seriózním podnikatelům. Akceptovali jsme většinu návrhů, které tato vláda představila pro zefektivnění výběru daní, což se pochopitelně projeví až ve střednědobém horizontu. S mnohými opatřeními jsme měli velký problém, přesto jsme se snažili vládě vyjít vstříc a návrhy jsme po úpravách a diskusích v zásadě respektovali. Otevřít tedy ještě předtím, než se tato opatření projeví v praxi otázku zvýšení daní, považujeme za nepřijatelné.“

Témata:  vláda lidé daně

Související

Aktuálně se děje

13. května 2026 17:00

29. dubna 2026 10:50

24. dubna 2026 12:06

Stát rozdává vstup zdarma. Instituce počítají ztráty

Česká republika zažívá v oblasti památek a kulturních institucí paradox. Na jedné straně stojí rekordní zájem návštěvníků, na straně druhé experiment státu s bezplatným vstupem, který tento zájem dále uměle zesiluje.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Evropa zaostává. Bez amerického deštníku by byla zadluženější než USA

V uplynulém týdnu se na českých sítích strhla mela. Jakub Landovský, jehož zmocnění pro plnění závazků vůči NATO dnes schvaluje vláda, nejprve glosoval slova finského prezidenta Alexandra Stubba. Ten v projevu na Hradě vyzval přítomné v obecenstvu, ať si připomenou, jak pozitivně EU změnila jejich život za posledních třicet let. „V roce 1996 měla EU patnáct členů a 28 % světového HDP. Dnes má 27 členů, a 15 % globálního HDP,“ rýpl si nato novopečený zmocněnec vyzdvižením čísel, která příliš nepečetí vzkaz, jejž chtěl Stubb z Hradu vyslat.