Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost v březnu klesla, počet volných míst přesáhl 76 000

Úřad práce, ilustrační fotografie
Úřad práce, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

K 31. 3. 2015 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) celkem 525 315 uchazečů o zaměstnání. To je o 22 802 méně než v únoru a o 83 000 méně než v březnu 2014. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 506 954 dosažitelných uchazečů (jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání). Podíl nezaměstnaných klesl na 7,2 % (únor 2015 – 7,5 %, březen 2014 – 8,3 %). Oproti loňskému roku vzrostl téměř dvojnásobně počet volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich nabízeli prostřednictvím ÚP ČR celkem 76 050. V evropském srovnání má ČR už několik měsíců třetí nejnižší sezónně očištěnou míru nezaměstnanosti. Aktuální výsledky dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Podíl nezaměstnaných v ČR k 31. 3. 2015        7,2 % Počet uchazečů o zaměstnání                           525 315 Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání    506 954 Míra nezam. podle EUROSTAT (únor 2015)     5,9 % Počet volných pracovních míst                          76 050

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 regionů - největší pak okres Jindřichův Hradec (o 10,3 %), Klatovy (o 10,2 %), Chrudim (o 9,7 %), Písek (o 9,1 %), Strakonice (o 8,2 %) a Svitavy (o 8,1 %).

„Situaci na trhu práce ovlivňuje rozjezd sezónních prací především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, těžbě, potravinářství či turistickém ruchu. Pozitivně se na vývoji podepisuje také široká podpora tvorby nových pracovních míst prostřednictvím nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti (APZ). Jedná se hlavně o veřejně prospěšné práce a společensky účelná pracovní místa,“ říká Kateřina Sadílková, pověřená řízením ÚP ČR.

S příchodem teplejšího počasí budou zaměstnavatelé nabírat další pracovníky a nezaměstnanost tak bude s největší pravděpodobností i nadále klesat.

Na celkové situaci se pozitivně projevuje také monitoring volných pracovních míst. „Zaměstnanci ÚP ČR komunikují se zaměstnavateli a obcemi, vyhledávají volná pracovní místa pro uchazeče o zaměstnání, seznamují je nejen s možnostmi finanční podpory v rámci nástrojů a opatření APZ, ale také jim nabízejí poradenství či rekvalifikace, jejichž složení vychází z potřeb konkrétních firem a konkrétního regionu,“ vyjmenovává ředitel Odboru trhu práce Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.

Vývoj na trhu práce značně ovlivňuje i stále se rozrůstající portfolio projektů financovaných jak z národních, tak evropských peněz. Za zmínku stojí mimo jiné programy, v jejichž rámci poskytuje Úřad práce ČR zaměstnavatelům příspěvky na vzdělávání a mzdy zaměstnanců v době růstu či ekonomického útlumu. Firmy tak mohou překlenout složité období a nemusí propouštět své pracovníky.

Zaměstnavatelé měli v březnu největší zájem o řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře a nástrojáře, montážní dělníky či pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy. Dále hledali stavební dělníky a techniky, kuchaře, pracovníky v administrativě, prodavače a prodejce, číšníky, servírky, šičky, obchodní zástupce v pojišťovnictví, operátory call center, uklízeče veřejných prostranství i budov, skladníky, pomocné pracovníky v zemědělství nebo pracovníky v IT. Přednost dávají zaměstnavatelé proškoleným specialistům s praxí.

Vzrostl také zájem o odborníky ve stavebnictví či pomocnou pracovní sílu v rámci jarních úklidových prací. Na Pardubicku přijímá nové lidi družstvo specializující se na výrobu vánočních ozdob.

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. obráběč kovů, zámečník, soustružník, elektrikář, elektromechanik, elektrotechnik, svářeč, seřizovač, plastikář a obsluha CNC strojů, obsluha vysokozdvižných vozíků). Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance.

Během března se do evidence ÚP ČR nově přihlásilo 45 834 lidí. Ve srovnání s minulým měsícem byl jejich počet vyšší o 3 044, meziročně pak o 4 496 uchazečů nižší. Z evidence naopak odešlo celkem 68 636 klientů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). To je o 17 772 více než v únoru a o 1 231 více než v březnu 2014. Novou práci získalo 49 274 lidí - o 14 674 více než v předchozím měsíci a o 132 více než před rokem. Celkem 12 577 z nich ji našlo díky přímé aktivitě Úřadu práce ČR.

V evidenci byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Dále pak mladí lidé mezi 20 –24 lety, uchazeči ve věku 35 – 39 let a nezaměstnaní nad 50 roků. Značnou měrou se na složení uchazečů podíleli také dlouhodobě evidovaní klienti. Všem skupinám ohroženým dlouhodobou nezaměstnaností věnuje Úřad práce ČR zvýšenou péči. Pokud jde o profesní složení uchazečů, převažovali pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve výrobě, službách, v prodeji, ostraze, gastronomii nebo administrativě.

V uplynulém měsíci evidoval ÚP ČR celkem 76 050 volných pracovních míst - o 7 079 více než v únoru a o 35 242 více než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 6,9 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Bruntál (33,4), Ústí nad Labem (25,4), Karviná (25,2), Most (23,9), Jeseník a Chomutov (23). Z celkového počtu nahlášených volných pozic bylo ke konci března 6 930 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP) a 18 592 míst nabízeli zaměstnavatelé absolventům a mladistvým.

Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha - východ (3,2 %), Rychnov nad Kněžnou, Mladá Boleslav (shodně 4,1 %), Benešov, Praha - západ (shodně 4,2 %) a Rokycany (4,3 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 35 regionů. Nejvyšší byl v okresech Bruntál (12,9 %), Most (12,7 %), Ústí nad Labem (12,2 %), Karviná (12 %), Jeseník (11,2 %), Ostrava – město (10,9 %) a Chomutov (10,8 %).

Jak už bylo uvedeno výše, pozitivně se na vývoji situace na trhu práce podepisují nástroje APZ. Celkem v jejich rámci podpořil ÚP ČR ke konci března 86 610 uchazečů o zaměstnání. V kurzu jsou hlavně veřejně prospěšné práce (VPP) a společensky účelná pracovní místa (SÚPM).

V předchozím měsíci se podařilo Úřadu práce ČR umístit na VPP 12 097 lidí. Tento nástroj APZ patří na jaře mezi ty nejvíce využívané. Je určen pro pracovní uplatnění uchazečů o zaměstnání především v oblasti méně kvalifikovaných a pomocných prací. ÚP ČR tato místa vytváří ze zákona jako krátkodobé pracovní příležitosti a přispívá na ně po dohodnutou dobu max. 12 měsíců. Od letošního ledna je možné prodloužit ji ve výjimečných odůvodněných případech až na dva roky. VPP zaměstnavatelé nejčastěji využívají při úklidu a údržbě veřejných prostranství, pomocných pracích při opravách veřejného majetku, v charitě, ve zdravotnických či kulturních zařízeních, v lesnictví, v rámci zaměstnávání osobních asistentů či dohledové služby ve školství nebo k zajištění dalších veřejně prospěšných činností. Obce a kraje je mohou využít také při odstraňování následků živelných pohrom nebo zimních či jarních údržbách. Systém VPP je výhodný pro všechny zúčastněné strany. ÚP ČR pomůže uchazečům o zaměstnání získat na určitou dobu zaměstnání. Obce, kraje a firmy zase tolik potřebné zaměstnance, které by nemohly zaměstnat na stálo. 

SÚPM vyhrazená hrají prim především u firem. Díky podpoře v této oblasti dostalo v březnu šanci získat zaměstnání 14 984 uchazečů. Celkem 104 lidí podpořil ÚP ČR v rámci nově zřízených SÚPM u zaměstnavatele (jde o místa, v jejichž rámci ÚP ČR přispívá na jejich vybavení). Nejčastěji firmy využívají SÚPM ve všeobecné a odborné administrativě, v gastronomii, hotelnictví, obchodu, ve službách, stavebnictví, dále na ně přijímají uklízeče, řidiče, prodavače, sociální pracovníky, skladníky nebo strojírenské dělníky. Celkem 2 713 nezaměstnaných si mohlo na základě příspěvku na SÚPM otevřít svou živnost. Nejčastěji v oblasti osobních služeb, v pohostinství, prodeji a obchodu, administrativě či stavebnictví.

Uchazečům vydatně pomáhají v návratu na trh práce i rekvalifikační kurzy, které ÚP ČR finančně podporuje. K 31. 3. 2015 se jich účastnilo celkem 13 333 lidí. Klienti volili rekvalifikace zaměřené zejména na základní a speciální počítačové dovednosti, svářečské kurzy nebo měli zájem o získání řidičských průkazů včetně těch profesních. Pro změnu profese nebo další prohloubení znalostí se nejčastěji rozhodují lidé mezi 20 – 24 a 35 – 39 lety, z hlediska kvalifikace jsou mezi účastníky kurzů nejvíce zastoupeni uchazeči s výučním listem, maturitou a základním vzděláním. Roste také zájem lidí o zvolené rekvalifikace, na které Úřad práce ČR přispívá.

Na konci března evidoval ÚP ČR 25 177 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Z toho jen absolventů bylo 20 983. Celkový počet mladých lidí bez práce klesl meziměsíčně o 964 a meziročně pak o 6 257 osob. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 4,8 % (únor 2015 – 4,8 %, březen 2014 – 5,2 %). Této skupině uchazečů o zaměstnání věnuje ÚP ČR zvýšenou péči, ať už v rámci APZ nebo cílených projektů. Jedním z programů určených mladým nezaměstnaným je projekt Odborná praxe pro mladé do 30 let. Jeho cílem je zajistit absolventům tolik potřebné pracovní zkušenosti. Šanci získat nové místo dostávají uchazeči, kteří jsou v evidenci ÚP ČR, a od doby, kdy ukončili studium, odpracovali dohromady maximálně dva roky. Mezi už přijatými účastníky projektu jsou bývalí studenti celého spektra středních a vysokých škol. Novou práci získávají díky programu i absolventi základních škol, gymnázií nebo odborných učilišť. K 31. 3. 2015 bylo do projektu zapojeno celkem 2 127 uchazečů.

V uplynulém měsíci bylo bez práce 257 886 žen (49,1 %z celkového počtu nezaměstnaných) a 61 634 OZP (11,7 % z celkového počtu nezaměstnaných).

Osoby se zdravotním postižením patří mezi skupiny uchazečů ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností, proto i v jejich případě poskytuje

ÚP ČR příspěvky na podporu jejich pracovního uplatnění. V rámci chráněných pracovních míst (CHPM) finančně podpořil ke konci března 1 614 OZP (z toho jich 41 vykonává samostatně výdělečnou činnost). Nejčastěji se jednalo o místa v administrativě, pozice určené řemeslníkům, v osobních a úklidových službách a ostraze. Celkem 122 uchazečům přispěl ÚP ČR na provoz CHPM.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v předchozím měsíci 116 298 lidí, tj. 22,1 % všech uchazečů vedených v evidenci (únor 2015 – 23,6 %, březen 2014 – 22,6 %).

Míra nezaměstnanosti podle EUROSTAT (Statistický úřad Evropského společenství), která se používá pro mezinárodní srovnávání a vychází z výsledků za únor 2015, ukazuje, že se Česká republika drží dlouhodobě pod průměrem EU: ČR 5,9 %, EU28 10,3 %. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti byla v ČR 5,5 % a v EU28 9,8 %. Tyto výsledky jsou obrovským úspěchem českých služeb zaměstnanosti. Podrobněji viz http://ec.europa.eu/eurostat/web/lfs/data/database.

Informace o vývoji nezaměstnanosti v elektronické formě jsou zveřejněny na internetové adrese http://portal.mpsv.cz/sz/stat.

Témata:  nezaměstnanost Úřad práce Ministerstvo práce a sociálních věcí

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy