Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsem Zemanův muž a zvládnu vést ČNB, tvrdí Rusnok

Jiří Rusnok
Jiří Rusnok
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Prezident Miloš Zeman dlouhodobě kritizuje kroky České národní banky a netají se tím, že už si do jejího čela vybral svého muže, který zhruba za rok nahradí dosavadního guvernéra Miroslava Singera. Jsem Zemanův muž a jsem připravený být guvernérem, říká Jiří Rusnok.

Prezident se nechal pře několika dny slyšet, že už má jasno, kdo vystřídá dosavadního guvernéra v čele České národní banky. Jiří Rusnok, kterého by Zeman rád viděl jako novou hlavu centrální banky, je prozatím členem bankovní rady. „Trochu mě to samozřejmě zaskočilo, ale párkrát jsme o tom v minulosti hovořili. Nečekal jsem ale, že se to rozhodně takhle zveřejnit," přiznal pro Radiožurnál Rusnok, kterého se Zemanem pojí velmi dobré vztahy.

„Jsem Zemanův spojenec. Máme spoustu podobných názorů. Jsem mu blízký, byl jsem koneckonců ministr financí v jeho vládě," říká otevřeně Rusnok, jedním dechem ale dodává, že se s prezidentem vídá asi jen jednou měsíčně na schůzkách poradního týmu. „Pokud si prezident myslí, že mohu tuto pozici zastávat, vezmu ji," uvedl člen bankovní rady. „Myslím si, že to zvládnu, jako jsem v minulosti zvládl jiné výzvy," myslí si Rusnok.

Zeman ale nemůže čekat, že by se s výměnou guvernéra ČNB změnila i politika banky. „Banka funguje solidně a profesionálně, to je třeba zachovat. Dokazuje to mimo jiné řada mezinárodních ocenění," komentoval současné kroky centrální banky Rusnok, podle kterého navíc guvernér nemá takový vliv, jak se může zdát. „Banka je vedena bankovní radou, je to sbor sedmi lidí, který rozhoduje. Vše nestojí jen na guvernérovi," dodal Rusnok.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) Jiří Rusnok (ex-premiér)

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.