Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize Evropě nehrozí, tvrdí S&P

Krize Evropě nehrozí, tvrdí S&P

Foto: DataLife

Podle ratingové agentury Standard & Poor’s by se Evropa měla vyhnout dvojité recesi i přes zpomalení růstu hrubého domácího produktu (HDP) ve většině evropských zemí ve druhém čtvrtletí letošního roku. V úterý o tom informovala agentura Reuters.

"Jsme nadále přesvědčeni, že dvojitá recese nenastane, protože vidíme několik zdrojů pokračování růstu v nejbližších 18 měsících, včetně stále silné poptávky ze strany nových tržních ekonomik a včetně zotavení podnikových kapitálových výdajů, přestože je slabé," uvedl hlavní analytik S&P pro Evropu Jean-Michel Six. Uvolněná měnová politika byla podle agentury S&P účinná a v rámci eurozóny pomohla předejít nedostatku likvidity. Vliv této politiky na reálnou ekonomiku je podle agentury ale omezený.

Vzhledem k obavám z nebezpečí dvojího poklesu v eurozóně a pokračujícím obavám o výhled státního dluhu v jižní Evropě, Standard & Poor’s považuje za pravděpodobné, že Evropská centrální banka (ECB) odloží další změnu úrokových sazeb až do jara roku 2012.

ECB na svém posledním zasedání 4. srpna podle očekávání ponechala úrokové sazby na 1,5 procenta, naposledy zvýšila klíčovou úrokovou sazbu 7. července o 25 bazických bodů právě na 1,5 procenta. ECB v rámci boje proti inflaci zvýšila základní úrok už v dubnu poté, co jej předchozí dva roky držela na rekordním jednoprocentním minimu. Na minimu se úroky ocitly hlavně kvůli světové finanční krizi, kdy se banka snažila ekonomiku co nejvíce podpořit.

"Předpokládáme, že Bank of England bude držet svou základní úrokovou sazbu na stávající úrovni 0,5 procenta až do druhého čtvrtletí roku 2012 a zvýší ji v druhé polovině příštího roku na jedno procento," očekává dále podle zprávy S&P.

Témata:  EU standard a poor's krize

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy