Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo chce zdražit energie! Teplo až o 20 procent

Ministerstvo chce zdražit energie! Teplo až o 20 procent

Foto: Pixmac

Českým domácnostem hrozí zvýšení cen tepla a plynu - až o 20 procent. Domácnostem, které používají plyn k vytápění nebo vaření, se zvýší náklady až o několik tisíc korun ročně.

Podle Energetického regulační úřadu za to může chystaná energetická koncepce, jež například navrhuje, aby majitelé pozemků, přes které vede plynové potrubí nebo elektrické vedení, dostali zaplaceno.

Zvýšení cen tepla a plynu by se existenčně dotklo třeba i pana Luboše z Ostrova na Karlovarsku. "Před 15 lety mě to vyšlo cirka na 12 tisíc korun. Teď kolem 48 až 50 tisíc za rok," říká důchodce Luboš Jirovský. Pokud by se naplnily obavy Energetického regulační úřadu, důchodce by ročně zaplatil až o deset tisíc korun více.

Podle regulačního úřadu ministerstvo průmyslu teprve dopočítává, jaké bude mít vlastně nová energetická koncepce dopady pro české domácnosti. 

"My se obáváme, že ty dopady mohou být obrovské - v řádech desítek a stovek miliard korun," sdělil TV Nova Jiří Chvojka,  ředitel sekce vnějších vztahů ERÚ. Ministerstvo se hájí tím, že Energetický regulační úřad prý jen bezdůvodně straší. Hrozící zvyšování cen tepla prý nemá potvrzené žádnými fakty.

"Já bych chtěl odmítnout především výroky o tom, že tato novela energetického zákona přinese zdražení energií o desítky procent," řekl náměstek Pavel Šolc. Prosazení nové energetické koncepce je přitom pro ministra průmyslu a obchodu klíčové.

Cenu tepla může také ovlivnit to, jak dopadne spor o prolomení těžebních limitů. Téměř polovina obyvatel si podle průzkumu agentury STEM myslí, že zásoby hnědého uhlí by se měly maximálně využít.

Témata:  energetika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.