Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká republika má třetí nejnižší nezaměstnanost v EU

Česká republika má třetí nejnižší nezaměstnanost v EU

Foto: Vlada.cz

Česká republika měla letos v září po Německu a Rakousku třetí nejnižší míru nezaměstnanosti ze všech členských států Evropské unie, když dosáhla hranice 5,7 procenta. Vyplývá to z posledních dostupných údajů statistického úřadu Eurostat. Jde o nejlepší výsledek od vstupu ČR do Evropské unie v roce 2004.

„Čísla z Eurostatu jsou určitě dobrou zprávou. Je vidět, že se Česká republika pomalu dostává z krize a z nesmyslné politiky škrtů. Zároveň jsou tyto zprávy signálem, že se naše země opět stává atraktivní pro nové zaměstnavatele. Nesmíme ale usnout na vavřínech. Je důležité se zabývat jak mírou zaměstnanosti, tak ale i kvalitou pracovního prostředí a výší mezd,“ poznamenala ministryně práce a sociálních věci Michaela Marksová.Za poslední půlrok se daří vytvářet nová pracovní místa. Podle statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí je v říjnu volných 58 200 pracovních míst, tedy meziročně více asi o 20 000. „V míře nezaměstnanosti za září 2014 jsme skutečně jedni z nejlepších v Evropě, situaci pomohl zejména pozitivní vývoj ekonomiky, samozřejmě sezónní vlivy a rovněž významná aktivizační opatření, která MPSV a Úřad práce ČR uplatňují na trhu práce,“ uvedl náměstek ministryně práce a sociálních věcí pro zaměstnanost Jan Marek. 

Svou roli podle něj sehrálo i to, že se stále zlepšuje spolupráce mezi úřady práce a zaměstnavateli, která vede k cílenému zprostředkování zaměstnání. MPSV a ÚP ČR také usilují o co nejefektivnější využívání evropských prostředků v aktivní politice zaměstnanosti. 

Německo podle Eurostatu vykázalo za září míru nezaměstnanosti 5,0 %, u druhých Rakušanů činila 5,1 %. Slovensko mělo míru nezaměstnanosti 13 %, Polsko 8,7 %. Průměr EU28 činil 10,1 %.

Témata:  nezaměstnanost Úřad práce Michaela Marksová

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy