Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát může vymáhat miliardy za privatizaci OKD. Sobotkovi se prý nechce, proč?

Stát může vymáhat miliardy za privatizaci OKD. Sobotkovi se prý nechce, proč?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Stát má zřejmě ještě možnost vymáhat miliardy z privatizace OKD, i když by celý případný proces rozhodně nebyl snadný. Podle informací MF Dnes zbývá pouze několik posledních měsíců, než se tato možnost uzavře, vláda by k takovému kroku ale musela nají velkou dávku odhodlání. A to se podle deníku Sobotkovu kabinetu příliš nechce.

Šanci na získání většího výnosu z dávné privatizace společnosti nabízí podle informací novin Evropské unie. Evropská komise titž má pravomoce zasahovat do proběhlých obchodů, ale pouze do deseti let od jejich provedení, a tato lhůta končí letos v září. V případném řízená by komise vyšetřila, zda proběhl prodej korektně a jestli nebyl skrytou podporou státu.

Pokud by komise zjistila pochybení na straně státu, mohla by mu nařídit, aby i s dodatečnými úroky chybějící miliardy vymohl. Stát by tedy dostal možnost odstoupení od nevýhodné privatizační smlouvy, nebo by se s majiteli firmy dohodnl na zpětném doplatku požadované částky.

Škoda, která vznikla státu díky nevýhodnému prodeji OKD, se odhaduje na 20 miliard korun a stát má tak podle deníku nyní možnost získat alespoň část peněz zpět, do toho se ale Sobotkově vládě příliš nechce. "Směrem k Evropské komisi bylo v uplynulých letech podáno několik podnětů, je na ní, aby se s nimi vypořádala," říká Bohuslav Sobotka k celé věci. Podle MF Dnes stojí za Sobotkovou nečinností strach o svou kariéru, která by v případě, že by Evropská komise chybný prodej potvrdila, dostala hlubokou ránu.

Evropská komise privatizaci OKD přezkoumala již několikrát a vždy se stejným výsledkem, problémem ale je, že vždy vycházela pouze z částečných z podkladů, které dodalo ministerstvo financí. Bohuslav Sobotka i Miroslav Kalousek totiž údajně vždy nahlásili, že cena za OKD byla v normě.

Do celé této záležitosti se prý příliš nehrne ani ministr financí Andrej Babiš. Vláda by totiž při snaze o přehodnocení prodeje musela doložit, že byla při původním podvedena, a do toho prý Babišovi, zarytému kritikovi privatizace, příliš nechce.

Témata:  Bohuslav Sobotka OKD

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy