Ti odjinud to nejspíš ocení, místním to však může přinést potíže. Prohlášení části Českého Těšína a pražské Zbraslavi za památkové zóny jim totiž zkomplikuje případné stavební úpravy na jejich domech a pozemcích.
Nové památkové zóny by měly vzniknout na základě vyhlášky ministerstva kultury, která je v současnosti v připomínkovém řízení. Chvályhodná snaha ochránit jedinečná historická prostředí těchto měst má však i svou odvrácenou stránku.
Na vlastníky domů, které sice nejsou kulturními památkami, ale nachází se v památkové zóně, se totiž budou nově vztahovat speciální povinnosti. Pokud si někdo bude chtít postavit na svém pozemku v památkové zóně dům či změnit nebo odstranit ten stávající, bude si muset předem vyžádat závazné stanovisko obecního úřadu obce s rozšířenou působností.
Stejné pravidlo přitom bude nutné dodržet i v případě pouhých terénních úprav na pozemku, umístění si nějakého zařízení na pozemku, ale i třeba jen v případě úpravy dřevin nebo udržovacích prací na své nemovitosti. A pokud se jeho plán nebude památkové péči líbit, bude mít vlastník těžké pořízení.
Důvodem vyhlášení památkových zón je podle ministerstva kultury to, že ani na jedné z těchto lokalit není dosud vyhlášena žádná forma plošné památkové ochrany. Nachází se tam přitom jedinečná historická a architektonická prostředí a významné kulturní památky. V případě Zbraslavi je to například tamní zámek (původně zbraslavský klášter) prohlášený za národní kulturní památku.
Navržené rozlohy zón dosahují v případě Českého Těšína 0,4 kilometru čtverečního a v případě Zbraslavi 0,69 kilometru čtverečního.
Témata: bydlení
Související
1. listopadu 2024 9:37
11. října 2024 9:52
27. srpna 2024 19:26
19. srpna 2024 16:56
16. srpna 2024 15:14