Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dřete, ale šéf vám nevyplácí mzdu? Poradíme, jak se účinně bránit

Dřete, ale šéf vám nevyplácí mzdu? Poradíme, jak se účinně bránit

Foto: Aspen

Situace, do které se nechce dostat nikdo: I když plníte všechny své pracovní povinnosti, zaměstnavatel vám za odvedenou práci nezaplatí vůbec, nebo přislíbí, že zaplatí později. Naštěstí existují možnosti, jak se takovému přístupu bránit.

V takových momentech jsou zaměstnanci chráněni zákonem, díky kterému má pracovník právo nejen na úhradu dlužné mzdy, ale navíc i na zákonem stanovený úrok z prodlení. "Kromě aktivit vedoucích k získání dlužné částky by měli zaměstnanci podat i podnět na úřad práce, který je oprávněn udělit zaměstnavateli sankce za nekalé chování," vysvětluje Bedřich Vít ze serveru Vymahani-bez-poplatku.cz.

Všeobecné pravidlo říká, že pokud se zaměstnavatel zpozdí déle jak o 15 dní po splatnosti, zaměstnanec může dát výpověď pro hrubé porušení pracovní smlouvy. "To je samozřejmě spíše krajní řešení. Na druhou stranu, často se setkáváme i s tím, kdy zaměstnavatel dluží mzdu i za dva měsíce zpětně," říká Bedřich Vít. V takovém případě na ukončení pracovního poměru stejně nakonec dojde.

Zaměstnanec má možnost pohledávku vymáhat podobně jako podnikatelský subjekt. Nejčastější cesta je prostřednictvím advokátní kanceláře nebo inkasní agentury. Zaměstnavatel je vyzván k nápravě a uhrazení mzdy. Pokud nereaguje do 10 pracovních dní, podává se žaloba. Snahou obou stran by měla být dohoda a společné hledání řešení. Část firem však toto odmítá a nároky svých zaměstnanců dále neřeší.

"V 80 % případů, které v této oblasti řešíme, je mzda vymožena mimosoudní cestou. Doba trvání takového případu bývá v průměru kolem 3 týdnů. V ostatních případech zaměstnavatel na výzvu nereaguje a případ se dostane před soud. Pouze ve 3 % případů je řešení těchto pohledávek neúspěšné a to z důvodu předlužení zaměstnavatele, nebo vzniku insolvence," dodává Bedřich Vít.

Problém nastává i v tom, že některé agentury a advokáti vyžadují po svých klientech peníze předem ve formě zálohy. Zaměstnanci, kteří dva měsíce nedostali výplatu, ale samozřejmě nemají prostředky, aby tyto zálohy platili. Na to často zaměstnavatelé hřeší a úhradu dlužné mzdy odkládají.

Témata:  zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.