Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dřete, ale šéf vám nevyplácí mzdu? Poradíme, jak se účinně bránit

Dřete, ale šéf vám nevyplácí mzdu? Poradíme, jak se účinně bránit

Foto: Aspen

Situace, do které se nechce dostat nikdo: I když plníte všechny své pracovní povinnosti, zaměstnavatel vám za odvedenou práci nezaplatí vůbec, nebo přislíbí, že zaplatí později. Naštěstí existují možnosti, jak se takovému přístupu bránit.

V takových momentech jsou zaměstnanci chráněni zákonem, díky kterému má pracovník právo nejen na úhradu dlužné mzdy, ale navíc i na zákonem stanovený úrok z prodlení. "Kromě aktivit vedoucích k získání dlužné částky by měli zaměstnanci podat i podnět na úřad práce, který je oprávněn udělit zaměstnavateli sankce za nekalé chování," vysvětluje Bedřich Vít ze serveru Vymahani-bez-poplatku.cz.

Všeobecné pravidlo říká, že pokud se zaměstnavatel zpozdí déle jak o 15 dní po splatnosti, zaměstnanec může dát výpověď pro hrubé porušení pracovní smlouvy. "To je samozřejmě spíše krajní řešení. Na druhou stranu, často se setkáváme i s tím, kdy zaměstnavatel dluží mzdu i za dva měsíce zpětně," říká Bedřich Vít. V takovém případě na ukončení pracovního poměru stejně nakonec dojde.

Zaměstnanec má možnost pohledávku vymáhat podobně jako podnikatelský subjekt. Nejčastější cesta je prostřednictvím advokátní kanceláře nebo inkasní agentury. Zaměstnavatel je vyzván k nápravě a uhrazení mzdy. Pokud nereaguje do 10 pracovních dní, podává se žaloba. Snahou obou stran by měla být dohoda a společné hledání řešení. Část firem však toto odmítá a nároky svých zaměstnanců dále neřeší.

"V 80 % případů, které v této oblasti řešíme, je mzda vymožena mimosoudní cestou. Doba trvání takového případu bývá v průměru kolem 3 týdnů. V ostatních případech zaměstnavatel na výzvu nereaguje a případ se dostane před soud. Pouze ve 3 % případů je řešení těchto pohledávek neúspěšné a to z důvodu předlužení zaměstnavatele, nebo vzniku insolvence," dodává Bedřich Vít.

Problém nastává i v tom, že některé agentury a advokáti vyžadují po svých klientech peníze předem ve formě zálohy. Zaměstnanci, kteří dva měsíce nedostali výplatu, ale samozřejmě nemají prostředky, aby tyto zálohy platili. Na to často zaměstnavatelé hřeší a úhradu dlužné mzdy odkládají.

Témata:  zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.