Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize drtí rodinné rozpočty: Češi obrací každou korunu!

Krize drtí rodinné rozpočty: Češi obrací každou korunu!

Foto: ČNB

Drtivá většina domácností (90 procent) v České republice všechna svá vydání zvažuje a plánuje. Čtyři pětiny šetří a odepírají si zbytečnosti a jen necelá pětina rodin žije podle zásady "Když máme peníze, utrácíme, když dojdou, tak se uskromníme," vyplývá z průzkumu společnosti STEM.

Pouze zhruba třetina respondentů uvedla, že si bez velkých problémů mohou dopřát věci, které jim zpříjemňují život.Nejvýraznější změnou je to, že mezi roky 2009 a 2011 přibylo lidí, kteří se hlásí k naprosté hospodárnosti a spořivosti. Stabilní je podíl domácností, které sice také řádně hospodaří, šetří a plánují výdaje, ale přece jen si mohou dopřát to, co jim zpříjemní život.

Stálá je i poněkud "podivná" skupina zhruba sedmi procent domácností, které říkají, že plánují a šetří, jak se dá, ale naproti tomu přiznávají, že utrácejí prostě do té doby, než jim peníze dojdou. V aktuálním průzkumu se nezměnil ani podíl domácností, které se musí výrazněji omezovat ve svých výdajích. Domácností, kde před další výplatou není někdy ani na jídlo, dokonce mírně ubylo.Největší nápor na ekonomiku domácností přišel hned po deregulaci cen, tedy na počátku 90. let minulého století. Druhý nápor se datuje v letech 1997 až 1998 po prvních vážnějších ekonomických problémech v historii samostatného státu, provázených navíc krizí politickou. Relativně nejsnáze vycházely domácnosti s příjmy v letech 2005 až 2007, nikdy však podíl domácností, které vycházejí s příjmy "snadno", nepřekročil desetinu. Současnou situaci lze z pohledu této časové řady označit za průměrnou, rozhodně nikoli za kritickou.

Průzkum se konal od 28. února do 8. března a zúčastnilo se ho 1091 respondentů.

Témata:  rodinný rozpočet krize

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.