Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Život v Česku se prodražuje. Nahoru letí ceny téměř všeho!

Život v Česku se prodražuje. Nahoru letí ceny téměř všeho!

Foto: Pixmac

Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu proti prosinci o 1,3 procenta, což způsobilo zvýšení DPH a cen bydlení, potravin a nealkoholické nápojů. Meziročně se však růst spotřebitelských cen zpomalil na 1,9 procenta, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

"Lednový růst cen byl z velké části ovlivněn zvýšením DPH o jeden procentní bod, což se promítlo do cen na úrovni 0,8procentního bodu. Leden s sebou klasicky přináší úpravu cen, která se promítla hlavně v oddíle bydlení, potravin a nealkoholických nápojů. V lednu tak vzrostlo čisté nájemné v bytech, ceny za vodné, stočné, elektřinu, zemní plyn, teplo a teplou vodu a ceny většiny potravin," komentoval zveřejněné statistiky analytik skupiny Citfin Jiří Šimek.

Konkrétně se tak podle statistik ČSÚ zvýšilo v oddíle bydlení čisté nájemné v nájemních bytech o 0,9 procenta, vodné o 6,6 procenta a stočné o 6,9 procenta. Vyšší byly i ceny elektřiny o 3,3 procenta, zemního plynu o dvě procenta a tepla a teplé vody o 3,6 procenta.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly ceny většiny druhů potravin, z toho nejvíce zeleniny (8,3 procenta), ovoce (6,2 procenta), běžného pečiva (2,8 procenta), vajec (6,8 procenta), mléka (3,9 procenta) a jogurtů (3,6 procenta). Dále rostly ceny například lihovin, vína, piva, pohonných hmot či telefonních služeb.

Rychlejší růst cen však už tradičně brzdila slabá spotřebitelská poptávka. "Prostor pro zdražování zboží je tak i v letošním roce jen velmi omezený. Zvlášť když nepředpokládáme žádné viditelnější zlepšení finanční situace domácností, které by je popohnalo utrácet. I sílící konkurence internetových obchodů spolu s jejich velkou oblibou mezi spotřebiteli ještě více omezuje prostor pro zvyšování cen," doplnil expert Československé obchodní banky Petr Dufek.

Při meziročním srovnání vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 1,9 procenta, což je o 0,5procentního bodu méně než v prosinci. Za tímto vývojem je podle statistiků výraznější meziměsíční růst cen (1,8 procenta) v lednu 2012 než v lednu 2013. Ke zpomalení cenového růstu došlo u většiny oddílů spotřebního koše.

Rozhodující vliv na výši celkové meziroční hladiny spotřebitelských cen však měly ceny potravin a nealkoholických nápojů a přes zpomalení jejich růstu i ceny bydlení. Na snižování meziročního cenového růstu naopak působily například ceny oděvů a obuvi.

Témata:  zdražování

Související

Aktuálně se děje

12. září 2024 10:37

Nečekané, cla EU na čínská elektroauta nakonec dost možná nebudou. Peking, Bratislava i Berlín tleskají Španělsku

Španělský premiér Pedro Sanchez totiž vyrazil na čtyřdenní návštěvu Číny a předvedl tam překvapivou otočku. Vyzývá náhle, ať země EU a Brusel samotný přehodnotí uvalení vysokých cel právě na čínská elektroauta. Ta platí od letošního července provizorně, na přelomu října a listopadu mají vstoupit v platnost trvale, na pět let. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.