Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pojišťovny se zlobí: Konec výhodných pojistek pro ženy je hloupost!

Pojišťovny se zlobí: Konec výhodných pojistek pro ženy je hloupost!

Foto: Pixmac

Poslední den zbývá ženám na uzavření životní pojistky za stávajících, výhodnějších, podmínek. Od pátku totiž vstoupí v platnost nařízení Evropského soudu, které zavede sjednocené sazby pro obě pohlaví, upozorňuje společnost Rentia.

"Na základě nového nařízení zanikne individuální ocenění nebezpečí a ženám může narůst pojistné pro jednotlivá rizika až o 100 procent. To znamená, že si ženy u životního pojištění připlatí až stovky korun," říká Kamil Durčák, produktový manažer společnosti Rentia, divize AWD ČR.

V pátek končící podmínky v oblasti životní pojistky ženy cenově zvýhodňují, muži totiž platí v průměru o několik desítek procent více. Nařízení Evropského soudu však s konečnou platností sjednocuje rizikovost pro obě pohlaví, čímž ženy o dosavadní výhodu přijdou.

"Rozhodnutí Evropského soudního dvora nepovažuji za příliš moudré. Popírá totiž jeden ze základních principů pojištění, kterým je individuální ocenění rizika.

Rozhodnutí také ignoruje všeobecně známé statistiky, podle kterých se ženy dožívají vyššího věku než muži. Ženy jsou tak bezesporu pro pojišťovny méně rizikové," uvedl k nadcházejícím změnám Durčák.

Evropská unie trvá na sjednocení sazeb už několik let. Již směrnice z roku 2004 stanovila členským státům povinnost nezohledňovat pohlaví při výpočtu pojistného, a to nejpozději do 21. prosince 2007. Česko bylo však jedním ze členských států, který měl výjimku přiměřeně ceny upravovat.

Témata:  pojišťovny

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy