Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi se do změny dodavatele elektřiny nehrnou! Proč?

Češi se do změny dodavatele elektřiny nehrnou! Proč?

Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

Tři z deseti obyvatel Česka připouští, že změní dodavatele elektrické energie. Téměř 17 procent respondentů uvedlo, že o změně uvažuje, ale potřebovali by s ní pomoci, dalších šest procent asi změní dodavatele do půl roku, vyplývá to z v pondělí zveřejněného průzkumu agentury ppm factum.

O změně dodavatele v delším časovém horizontu uvažuje dalších pět procent obyvatel "Mezi zákazníky představuje největší bariéru pro změnu dodavatele nedůvěra, že by jim změna nic nepřinesla. Dalšími důvody odmítání jsou spokojenost se současnou situací, nebo skutečnost, že rozhodování je v rukou někoho jiného," uvádí průzkum.

V rámci průzkumu padla také otázka, zda lidé znají svou spotřebu energie. Z odpovědí vyplývá, že většina české populace (60 procent) si myslí, že zná spotřebu elektrické energie ve své domácnosti v korunách.

"Znalost spotřeby elektřiny v měrných jednotkách není zdaleka tak obvyklá, týká se méně než jedné pětiny obyvatel," vyplývá z průzkumu. Sledování spotřeby elektrické energie je podle něj typickou záležitostí spíše pro muže a seniory. Sledování spotřeby je také logicky vyšší ve skupině osob, které elektřinu používají nejen k vaření, ale také k vytápění svého domu či bytu.

Dotazování uskutečnila agentura na reprezentativním vzorku obecné populace ČR ve věku 15 a více let. Celkově se průzkumu zúčastnilo 1005 osob a sběr dat se uskutečnil v průběhu října 2012.

Témata:  energetika ČEZ

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.