Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanec v ČT mluvil o platech: Žijí si nad poměry! Berou v průměru skoro 70 tisíc Kč!

Poslanec v ČT mluvil o platech: Žijí si nad poměry! Berou v průměru skoro 70 tisíc Kč!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Předseda rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek /ODS/ nemá moc velký přehled o průměrných platech zákonodárců. Alespoň podle zjištění serveru Demagog.cz.

Suchánek, který byl hostem Otázek Václava Moravce 11. listopadu, hovořil o průměrném platu poslanců a senátorů. „Průměrný plat je asi 57 tisíc korun," řekl poslanec. Jenže to se dost seknul.

Analytici z webu Demagog.cz přišli na úplně jiné číslo. Vycházeli z informací volně dostupných na stránkách obou komor parlamentu. Základní plat členů obou komor je momentálně 55 869,48 korun. Jenže to není průměrný plat. Velká část poslanců i senátorů je zároveň ve vedení nebo různých výborů, podvýborů nebo komisí. Tito funkcionáři pak berou k základnímu platu další desetitisíce.

„Průměrný plat poslanců a senátorů je ve skutečnosti 68 397,22 Kč," zakončuje svou analýzu Demagog.cz. To je o 11 tisíc víc, než tvrdil Suchánek na ČT. Připomeňme, že průměrný plat v České republice byl v pololetí letošního roku 24 626 Kč.

Témata:  poslanecká sněmovna platy / mzdy

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.